İyi Bir YouTuber Olabilmek İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Video izleme platformları arasında en fazla kullanılan mecra olan YouTube, günümüzde milyonlarca kişi tarafından aktif olarak kullanılıyor. Peki iyi bir YouTuber olmak için neler yapmak gerekiyor? İşte detaylar…


Dünyanın en fazla ziyaret edilen internet sitelerinden biri olan YouTube’un aynı zamanda mobil uygulaması da bulunmakta olup platform üzerinde çok fazla üretici, YouTube tabiriyle YouTuber bulunuyor. Peki iyi bir YouTuber olabilmek için hangi noktalara dikkat etmek gerekiyor?


İyi bir YouTube kanalına sahip olmanın birinci yolu YouTuber adayının kendisini iyi tanımasından geçiyor. İlk olarak YouTube platformunda neden YouTuber olmak istediğinizi bir düşünmeniz gerekli ve aynı zamanda nasıl faydalı olabileceğinizi sorgulamalısınız. Alan seçerken sürekli içerik üretebileceğiniz, hem hoşunuza giden hem de gelecek vaadeden bir alanı seçmeniz gerekiyor. Kategori seçimi üzerine iyice bir düşünmenizi tavsiye ederiz çünkü en önemli adım bu.


YouTube kanalınızı açtıktan sonra gerçekten de faydalı olabilecek, farklı içerikler üretmeye çalışmanız gerekmektedir. Böylece hem abone kazanmanız daha kolay olacak hem de YouTube üzerinde önerilenler arasında çıkmaya başlayacaksınız. Kanalınızın iyi bir kapak tasarımı ve duvar görüntüsüne sahip olması gerektiğini de belirtelim. Yüklenen videoları sıklıkla düzenleyin ve etkileyici bir görünüm kazandırın.


Videoların yayınlanma sıklığı da kanalın başarısını etkileyecek çok önemli bir husustur. Her gün belirli aralıklarla içerik girmeniz gerekmektedir. Örneğin her gün saat 19.00’da olacak şekilde video yüklemeniz iddialı olacaktır. Saati belirlerken kanalınızın hedef kitlesini de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.


Kanalınızın kategorisi, tasarımı, düzenli içerik girimi tam tıkırında olmasına rağmen bazen hala abone kazamadığınızı görürsünüz. Bu gibi durumlarda hemen umutsuzluğa kapılmak yerine kanalın daha fazla izleyiciye ulaşabilmesi için reklama ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Kanalınızı olabildiğince tanıtın. Bunu siz bizzat kendiniz uğraşarak yapsanız çok daha etkili olabilir ancak eğer bunun için vaktiniz ve yeterli bilginiz yoksa o halde bir uzman tutabilirsiniz. Kendiniz uğraşmak isiyorsanız forumları, sosyal medya platformlarını kullanabilirsiniz.Cevap bırakın