YouTube Gizli Mod Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Dünyanın en iyi video paylaşım platformlarından YouTube üzerinde bir süredir gizli mod özelliği kullanılıyor. Peki gizli mod nedir ve nasıl kullanılır?

Dünya üzerinde en fazla vakit geçirilen internet platformunun hangisi olduğunu hiç düşündünüz mü? Bu soruya cevap olarak çoğunluk Google, Facebook gibi platformları gösterir. Ancak şu an dünya üzerinde en fazla ziyaret edilen internet platformu YouTube. Platformun sahibi olan Google, sıklıkla yeni özellikler dahil ederek güncel tutmaya çalışıyor.

Gizli mod özelliği, sahip olduğunuz tarayıcı veyahut YouTube uygulamanızda gerçekleştirmiş olduğunuz işlemlerin kayıt dışı kalmanızı, interneti kısmen anonim olarak kullanmanızı sağlıyor. Özellikle farklı bir bilgisayara giren ve kayıtlarının tutulmasını istemeyen kullanıcılar genellikle gizli mod özelliklerinden yararlanıyor. Gizli moddayken parolalar, girilen internet siteleri gösterilmiyor. YouTube gizli modunda da yine aynı mantık bulunuyor. Uygulama içerisindeyken gizli mod seçeneğini aktif hale getirdiğinizde uygulamayı kısmen anonim olarak kullanabiliyorsunuz.

Gizli mod özelliğini aktif hale getirebilmek için ilk olarak YouTube uygulamanızın en güncel versiyona sahip olduğundan emin olunuz. Aksi taktirde özelliği kullanabilmeniz mümkün olmayacaktır. En güncel sürümü yükledikten sonra artık tek yapmamız gereken özelliği aktif hale getirmek. İlk olarak sağ üst kısımda yer alan profil resminizin üzerine dokunun ve çıkan seçenekler arasından Hesap Seçenekleri yazısına girin.

Çıkan pencerede Gizli Modu Aç komutunu vererek videolar arasında gizli bir şekilde gezinti yapmaya başlayabilirsiniz. Artık YouTube üzerinde yaptığınız aramalar kayıt altına tutulmayacak ve geçmiş kütüphanenize kaydedilmeyecektir. Aynı zamanda bölgesel ayarlarınız da sıfırlanacaktır. Bölgesel ayarlar sıfırlanacağı için Türkiye’den bağlı gözükmeyeceksiniz yani hesabınız globalmiş gibi algılanacak. Dolayısıyla Türkiye Trendler listesini görmeniz söz konusu olmayacaktır. Dünya genelindeki trendler karşınıza çıkacaktır. Fakat bu ayarı bir kullanıcı hesabına bağlı değilken de değiştirebilmenizin mümkün olduğunu ifade edelim.