YouTube Video Önerilerini Kapatma Adımları

Bu yazımızda YouTube platformundaki video önerilerini nasıl kapatacağınız hususunda bilgilere değinmekteyiz. İşte ayrıntılar…

YouTube üzerinde bir video izlemek istediğiniz zaman genelde farklı pek çok videoyu da izlemeden çıkamazsınız. Bunun nedeni platformun video önerileri konusunda oldukça dikkat çekici olmasıdır. Bazen YouTube üzerinde ufak bir işiniz olur ve ana sayfaya göz atarsınız ancak göz attığınızda çok sayıda ilginç önerinin karşınıza çıktığını görürsünüz.  Fakat YouTube video önerileri aksine sizi rahatsız da edebilir. Peki bu gibi durumlarda YouTube önerilerini sıfırlayabilmek için hangi çözüm yollarına başvurabiliriz?

Ünlü video platformu YouTube, içerik ve kanallar ile ne kadar ilgilendiğinizi göstermekte olan bir algoritmayla çalışmaktadır ve bu bağlamda videolar önermektedir. Söz konusu önerileri almayı durdurmak için ilginç bulmadığınız konulara dair geçmiş aramaları silmeniz mümkündür. Bu hususu Kitaplık kısmından veyahut üçüncü taraf uygulamaları kullanarak yapmak mümkün olmaktadır.

Unhook adlı eklentiden yardım alarak YouTube platformunda çıkan önerilen videoları kapatmak mümkündür. Bu hususta uygulamanız gereken adımlardan bahsedecek olursak;

YouTube platformunda yer alan kenar çubuğunu veyahut önerilen videoları gizlemekte olan tarayıcı uzantısı olan Unhook üzerinde otomatik oynatmayı kapatma özelliği bulunmamakta olup, yine de dikkat dağıtıcı şeylere basit bir çözüm aramakta iseniz sizin için çok iyi bir seçim olarak öne çıkmaktadır. Firefox, Edge ve Chrome için mevcut olan, bunun yanı sıra kullanımı kolay olan Unhook, önerilen videolar ile sıradaki videolar gibi YouTube ana sayfasında yer almakta olan can sıkıcı ögeleri gizlemektedir.

YouTube platformundaki önerilen videoları kaldırabilmek için filtrelerden yararlanmakta da mümkündür. Bu hususta çeşitli üçüncü parti yazılımları kullanabilirsiniz fakat herhangi bir üçüncü taraf uygulama istemiyor ve sadece mevcut önerilerin silinmesini yeterli buluyorsanız o halde video izleme geçmişinizi sıfırlayabilirsiniz. Peki YouTube videolarının geçmişini sıfırlamak için neler yapmak gerekir?

YouTube video geçmişini sıfırlama adımları:

İlk etapta YouTube ayarlarını açınız ve ardından Verileriniz’e tıklayınız. Sonrasında Tarama Verilerini Temizle’nin seçimini yapınız. Bu sayede izleme geçmişiniz ile arama geçmişiniz temizlenmeye başlayacak olup, ardından izlediğiniz video sayısına göre değişen bir süre zarfında temizleme işlemi gerçekleştirilmiş olacaktır.

Bunlara ek olarak YouTube üzerinde bir ayar da yapmanızı öneririz: Söz konusu ayarları yapabilmek için YouTube üzerinde profilinize gidiniz. Ardından Ayarlar > Bildirimler kısmını takip edip, sonrasında çıkan Önerilen Videolar bölümünü on off kısmından kapatınız. Böylece işlem sonrasında artık YouTube önerilen videoları kapatma işleminizi manuel olarak yapabilir, tekrar aktif hale getirmek için de aynı adımları kullanarak bu sefer “On” hale getirebilirsiniz.

Cevap bırakın