YouTube Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda meşhur video paylaşım platformu YouTube’un tarihine değiniyoruz. İşte YouTube hakkında bilinmesi gerekenler…

Dünyanın en çok vakit geçirilen internet sitesi olan, günümüzde akıllı televizyonlarda bile yaygın olarak kullanılan YouTube, 2005 yılında kuruldu ve o zamandan bu zamana giderek büyüyerek bir dev haline geldi.

YouTube platformunun kuruluşu 15 Şubat 2005 olup, platform üç Paypal çalışanınca YouTube alan adının alınmasıyla hayata geçirilen, önce ufak çaplı olan ve zaman içerisinde hızla gelişen bir platform oldu.

Zaman içerisinde milyonlarca üyeye hitap eder hale gelen YouTube, sektörün devlerinden biri haline gelen Google tarafından satın alınmış ve bu bağlamda uzun yıllardır Google çatısı altında hizmet vermiştir. Günümüzde de Google’a bağlı olarak kalan YouTube , satın alma işleminin ardından daha hızlı bir gelişim göstermiş ve küresel çapta daha çok kullanıcıya ulaşmıştır.

Hemen hemen her internet kullanıcısının günde en az bir kez ziyaret ettiği platform olan YouTube üzerinde herkes kanal oluşturarak videolar yükleyebilmektedir. Yükleyeceğiniz videoların yasal şartlara uygun olması halinde her kategoriden olabilir. Dolayısıyla örneğin bir konuşma metni hazırlayarak insanlara sesinizi duyurmaya çalışabilir, müziklerinizi yayınlayabilir ve hatta kısa film çekebilirsiniz. Bu konudaki üretkenlik tamamen size kalıyor.

YouTube üzerinde video yüklemek için bir Google hesabına sahip olmak ve sağ üst kısımdaki simgeye tıklayıp sonrasında Videoyu Yükle komutuna tıklamak ve yükleyeceğiniz videoyu seçmek yetiyor. Videonuzun platforma yüklenme süresi video boyutuna ve internet bağlantı hızınıza göre değişkenlik gösteriyor.

YouTube platformu ülkemizde 5 kez erişim engeline uğramıştır. İlk engelleme 6 Mart 2007 tarihinde olmuştur. Alternatif giriş yolları bulunarak platforma erişim sağlanmaya devam edilsede genel itibariyle büyük bir ziyaretçi kitlesi kaybetmiştir. Öte yandan YouTube ekibinin günümüzde daha iyi çalışması ve büyümesi sayesinde uygun olmayan videolar daha kolay ayıklanabilmekte ve hassas değerlere karşı daha uygun davranılabilmektedir. Yine de bunların istisnalarına maalesef hala şahit olmak mümkündür.

Sonuç itibariyle YouTube, insanların herhangi bir konuda video izlemek için girdikleri, videoları yükleyen kanalları takip edebildikleri, kendilerinin de bir kanal oluşturarak video yükleyebildikleri çok büyük bir oluşumdur.

Cevap bırakın