Youtube’dan Para Kazananlar İçin Önemli Uyarı

Sosyal medya uygulamalarında yakalanan yükselme, son günlerde video platformlarında da kendisini göstermeye başladı. Bu alanda en başarılı olan sistem ise Youtube olarak karşımıza çıkıyor. Google desteğinden sonra adeta alanında birinci konuma gelen uygulamanın, şimdide kullanıcıların destekleriyle beraber giderek geliştiğini söylemek gerekiyor.

Adeta fenomenlerle beslenmeye başlayan Youtube, bunun karşılığında da üyelere çok ciddi ücretler ödeyerek veriyor. Bu şekilde kendi düzenini kurmuş olan video platformunun, para kazanma sistemini yöneten ise internet devi Google. Sadece yayıncıların kazanacağı ücret miktarları değil, bunun yanında reklam verenlerinde tercihlerine önem veren Google’ın, bunun için oluşturmuş olduğu bir düzen olduğunu da biliyoruz. İşte teknoloji devi şimdilerde bu sistemde değişikliğe gidiyor.

Youtube Para Kazanma Sisteminde Değişiklik

Mevcut sistemde, para kazanmak isteyen kullanıcıların reklam hesaplarını kanallarına bağladıktan sonra videoların yeşil dolar işaretlerini gördüğünü belirtelim. Eğer içerikte bir telif hakkı yoksa ya da içerikte bir sakıncalı durum yoksa, bu durumda yeşil dolar işareti karşımıza çıkıyor. Bu şekilde değerli görülen videolar daha fazla kazanç elde ediyor.

Youtube  reklam sistemi

Eğer video içerisine telif hakkı veya uygun olmayan bir içerik varsa, bu durumda da kullanıcıların dolar işareti gri renge, yani kazanç getirmeye konuma dönüştürülüyor. Şu ana kadar işleyiş iki sistem üzerinde devam ediyor. Fakat Google bunu değiştirme niteliğinde. Yayınlanacak olan yeni güncelleme sonrasında ise kazanç sistemine yeni bir durum daha geliyor.

Youtube para kazanma sistemine bu kez ise sarı dolar işareti geliyor. Peki, nedir bu işaret? Söz konusu sarı dolar işareti, telif içermeyen fakat içerisinde şiddet ve benzeri ögelerin bulunduğu, firmaların çok fazla tercih etmediği videolara eklenecek. Bu durumda da bir nevi markalara bu tür videolara reklam verirlerse daha düşük ücretler ödeyeceği gösterilmiş olacak. Kanal sahiplerine de bu tarz videolarda daha düşük kazanç elde edecekleri gösterilmiş olacak. Bir nevi iki sistemin arasında ve daha orta halli bir reklam piyasasının ortaya çıkarıldığını söylemek gerekiyor. Google’ın bundan sonraki kararlarının neler olacağını merakla bekliyoruz.

Cevap bırakın