YouTube İzlenme Oranını Artırmak İçin Kullanılabilecek Yöntemler

Dünyanın en çok kullanılan video paylaşım platformu YouTube üzerindeki kanalınızın izlenme oranlarını nasıl arttırabilirsiniz ? Yeni yazımızda bu konu üzerine eğiliyoruz.

YouTube izlenme süresi izleyicilerin videoları izlemek adına harcadıkları toplam süredir. Bu sürenin artması, kanalın videolardaki performansına ve elbetteki videoların ortalama süresine ve ilgi çekicilik düzeylerine bağlıdır.

Bir kanalın izlenme süresini arttırabilmek adına dikkat etmesi gereken bazı incelikler bulunmaktadır. Bunlara dair tespit ettiğiniz ipuçlarını paylaşalım:

Başlıklar

Bir videonun başlığı, videonun izlenilebilirliği açısından epey önemlidir. Video için kullanılan başlık ve kapak fotoğrafı, görüntüleme oranında çok ciddi bir artışta bulunabilir. İzleyicilerin bir videonuza tıklaması, video içeriği ile ilgili olarak ön bilgi verebilmesi adına önemli bir detay olup, kanal sahiplerinin bu unsura dikkat etmesi gerekmektedir. Öte yandan kullandığınız kapak fotoğrafının clickbait olmamasına özen gösterin. Pek çok YouTuber kapak fotoğrafı olarak video içeriğiyle alakasız bir görsel ekler. Oysa bu yanlış bir stratejidir.

Anahtar Kelimeler

Videolarınızın daha fazla etkileşim alabilmesi adına anahtar kelimeler çok önemlidir. Anahtar kelimeleri iyi analiz edin ve videolarınızda anahtar kelimelere yer vermekten çekinmeyin. YouTube önerilen arama sonuçlarını not edip bu sonuçları dikkate alarak anahtar kelimeler ekleyin. Sonuçta önerilen aramalar kullanıcılar tarafından daha önce gerçekten de yapılan aramalardır. Dolayısıyla anahtar kelimeleri önerilen aramaları analiz ederek sıralamak önemli bir katkı sağlayacaktır.

Kategorize Edin

YouTube üzerinde bir video paylaşırken videonuzu iyi kategorize etmeyi unutmayın. Çok genel kategoride kalırsa yüksek sıralama alması çok güçleşir. Aynı durum aslında kanalınızın bizzat kendisi için de geçerli. Bu yüzden gerek kanal ayarlarını gerekse video ayarlarınızı kategoriler hususunda bir gözden geçirmeli, kanalınız ve videolarınızla alakalı iyi bir kategori seçmelisiniz.

Cevap bırakın