16 Bit Oyunlara Dair Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda video oyunu dünyasındaki 16 bit terimine yer vermekte ve 16 bit türünden video oyunlarının hangileri olduğu konusuna sizler için detaylarıyla değinmekteyiz.

16 bit genişliğe sahip olan bellek adresleri, veri birimleri, merkezi işlem birimleri ve mikroişlemcileri tanımamak amacıyla kullanılmakta olan 16 bit terimi, 1980’li yıllarla beraber ortaya çıkmış olan bir terimdir.

16 bit video oyunları 1980’li yıllarda ortaya çıkmış, 1990’lı yılların başında ise Sega Genesis, Nintendo Entertainment System gibi popüler oyun konsolları üzerinde kendisini göstermiştir. Söz konusu konsollar döneminin popüler, dikkat çeken oyun araçları olmuştur. Yani 16 bitin aslında oyun dünyasında belirli bir dönemi ifade ettiğini söyleyebiliriz. Peki bu tarz video oyunları hangileridir? Şöyle bir maziye gidecek olursak; 1990 yılında Super Mario World çıkmıştı ve 16 bite verilebilecek en somut örneklerden biridir. 1991 yılında Street Fighter II ve Mortal Kombat efsaneleri de piyasaya sürülmüştü. Bunun yanı sıra Super Mario Kart, Shadowrun oyunları da yine aynı dönemlerde çıkışı dikkat çeken oyunlardı.

16 bit oyun oluşturma sürecinde öne çıkan aşamalar; Konseptin oluşturulması, ön prodüksiyon süreci, grafik ve sanat süreci, programlama süreci, ses ve müziklerin dizaynı, test ile hata ayıklama süreci ve yayınlama sürecidir.

Tarz olarak modern oyunlara nazaran hem ses hem de grafik açısından sınırlı olduğu bilinmekte olan 16 bit oyunların, buna rağmen nostalji kaynağı olarak kabul edildiğinden önemli yerleri vardır. Bunun yanı sıra söz konusu oyunlar modern oyunlara nazaran basit ve net oyun mekaniklerine sahip olmalarıyla da bilinmektedirler.

Cevap bırakın