Aksiyon Oyunlarına Dair Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda aksiyon oyunlarının tanımına, aksiyon oyunlarına ilişkin olarak bilinmesi gereken temel unsurlara yer veriyoruz.

Aksiyon oyunları, hızlı oynanışı vurgulamakta olan fiziksel zorluklara sahip olan oyunlardır. Çeşitli düşmanlara ve yakalanmaması gereken bazı engellere sahip olabilir ve bunlara karşı karakterin kontrolünü oyuncuya verir.

Düşmanları mağlup edebilmek adına farklı stratejilerin ve hareketlerin kullanılması gereken aksiyon oyunları, adrenalin dolu bir deneyim ve hızlı bir tempo sunmaktadır. Aksiyon oyunlarının tarihi 1970’li yıllara kadar dayanır. Bu türde piyasaya sürülen oyunların başlıcaları; Galaxian Asteroids, Space Invaders oyunlarıdır. Aksiyon oyunları türünün hızlı refleks ve beceriye odaklanan basit mekaniklere dayanması temelini oluşturan oyunlar da bunlar olmuştur.

Super Mario Bros, Castlevania gibi yapımlar ise keşif ve bulmaca çözümüne odaklanmakta olan aksiyon oyunları olarak 1980’li yıllarda kendisini göstermeye başlamıştır. Söz konusu oyunlar aynı zamanda daha karmaşık oyun mekaniklerine ve hikayeleştirme özelliklerine de sahip olmalarıyla öne çıkmışlardır.

Aksiyon oyunlarında, 1990’lı yılların sonunda devrim yaşanmıştır. Hem üç boyutlu oyunların ortaya çıkması hem de PlayStation gibi konsolların kendisini göstermesi ile büyük değişimler söz konusu olmuştur. Aksiyon oyunlarının kendi içerisinde platform oyunları, beat’em up oyunlar, TPS oyunlar, FPS oyunlar gibi alt türleri de bulunmaktadır. Aynı zamanda dövüş oyunları ile macera oyunlarını da yine aksiyon oyunları içerisine katabiliriz.

Aksiyon oyunlarına örnekler

Elbette piyasada çok fazla aksiyon oyunu bulunmaktadır. Ancak biz bunlardan popüler olan bazılarına değinecek olursak ; Mass Effect, Assassin’s Creed, Halo, Half – Life, Devil Mal Cry, Batman, Uncharted örneklerini verebiliriz.

Cevap bırakın