Halo Infinite İnceleme

Bu yazımızda popüler oyun serilerinden Halo serisinin Halo Infinite video oyununu masaya yatırıyor, artı ve eksi yönlerine değiniyoruz.

Halo serisinin en yeni oyunu Halo Infinite, oyun dünyasında bazı tartışmalara da neden olan bir yapım oldu. Bazı oyun severler oyunun gayet iyi optimize edildiğini ve keyifli bir deneyim yaşadıklarını belirtirken , kimi oyuncular ise tatmin edici bir deneyim yaşayamadıklarını belirtiyor.

Oyundaki ana karakter Master Chief olup, bu karakter çocukluğundan beri asker olarak eğitilmiştir ve üstün savaş yetenekleri bulunmaktadır. Kalın yeşil bir zırhı vardır ve yüzü neredeyse hiç görünmez. O bir savaş kahramanı olarak bilinir. Öte yandan oyundaki ana karakterimiz, ruhsuz ve bağ kurma konusunda sorun teşkil edebilecek bir yapıda. Dolayısıyla olaylar karşısında donuk tepkiler veriyor. Bu bağlamda oyunlarda daha fazla duygusallıktan hoşlanan oyuncular, ana karakterle bağ kurmakta zorlanacaktır.

Yan karakter anlamına zayıf bir oyun olan Halo Infinite tecrübesi boyunca size eşlik eden Cortana, sistem hack işlerinde yardımcı oluyor.  Cortana’nın sahip olduğu mimik ve ifadeler de Master Chief’te olduğu gibi donuk ve sıradan bir yapıda.

 

Oyunda yaklaşık 20 civarı farklı tipte düşman bulunmakta ancak bunların büyük bir kısmı akılda kalıcılık bakımından son derece zayıf. Yine de oyundaki düşman çeşidinin her birinin arka planda bir hikayesi bulunmakta olup, bu da oyuna pozitif bir etki katan önemli etkenlerden birisi olarak öne çıkıyor. Düşman çeşitliliğinin yeterliliği ise göreceli olup, oyun boyunca karşınıza pek çok farklı düşman çıkıyor. Fakat açık dünya aksiyon oyunundan biraz daha fazlasını bekleyebileceğiniz türden olduğunu söyleyebiliriz.

Oyuncuların büyük bir çoğunluğu bu oyunu hikayesinden ziyade aksiyonu için oynuyor. Oyunun hikaye sunumu açısından istenen seviyede olmaması göz önüne alındığında bu kabul edilebilir bir durum. Oyun içerisinde bol bol çatışmaya giriyorsunuz.  Ara ara gelinen bazı lokasyonlarda Cortana tarafından bize yapılan anlatımlar veya baş düşmanın hologramının söylediği sözler ile hikayeyi yakalamaya çalışıyoruz. Aynı zamanda etrafta bulunan ses kayıtlarını bulup dinleyerek de hikayeyle ilgili bilgi sahibi olma imkanı var.  Bu yaklaşım pek çok oyuncu için eksi bir özellik. Hikaye olarak kaliteli ara sahneler ve sinematikler kullanılsa idi daha iyi bir oyun ortaya çıkabilirdi.

Oynanış ve optimizasyon

Optimizasyon konusunda başarılı bir oyun olup, oyun içerisinde nadiren sistemsel sorun görüyorsunuz. Aynı zamanda sistemin kararlı çalışması ve çözünürlük desteği bakımından artıları olan bir oyun olduğunu beyan etmek gerekiyor.  Oyunu orta seviye bir bilgisayar ile Full HD ayarlarda yüksek grafik ayarlarında sorunsuz olarak oynayabiliyorsunuz. Oyunda ışıklandırmalar da başarılı bir şekilde kullanılmış olup, ışıklar genel olarak atmosferi güçlendirici bir etken olarak ortaya çıkıyor.

Oynanış konusunda başarılı olan oyunun belki de en iyi yanı oynanışının güçlü olması denilebilir. Oyundaki çatışma hissi ve vuruş hissi gayet başarılı. Çoğu oyuncunun bu oyunu sırf aksiyon sahneleri için oynaması da bu durumu açıklıyor. Silah çeşitliliği bakımından da yeterli seviyede olan oyunda ara ara çıkan boss fight sekansları da oyun deneyimini daha iyi bir hale getiriyor.

Müzik ve sesler

Oyun müzik kullanımı bakımından zayıf. Zaten oldukça az müzik kullanılmış. Tüm oyun boyunca akılda kalan bir müzik duyamıyorsunuz. Ses tasarımı bakımından da çok standart olup, atmosfere büyük bir katkı sağlayabilecek, oyunu süsleyebilecek seviyede bir ses eklemesi göremiyorsunuz.  Oyun yan görevler bakımından da yeterli seviyede değil.  Yan görevler genel olarak basit yapıda.

Açık dünya

Açık dünya yapısına sahip olan video oyunundan daha fazlasını beklerdir. Çünkü açık dünya anlamında fazla detay bulunmamakta.   Standart bir deneyim sunan oyun, açık dünya bakımından özensiz  hissettiriyor. Oyuncunun keşfetme arzusu bir süre sonra kaybolabiliyor.  Bu bağlamda oyuncuların pek çoğu, oyunun ortalarına geldikten sonra çoğu yere hızlı seyahat noktasını kullanarak sadece ana görevleri yerine getirmek için gidiyor. Yani oyun bir süre sonra sizin için tamamen bir görev algısına dönüşebiliyor ve bu bir açık dünya oyunu için önemli bir kusur olarak öne çıkıyor.

SONUÇ

Retekno Puanı : 6.8 / 10

Halo Infinite oyunu , aksiyona doymak isteyenler için tercih edebilecek, ancak hikaye ve açık dünya bakımından oyuncuları hayal kırıklığına uğratabilecek bir oyun.

Cevap bırakın