Amazon Alexa’da Ürün Reklamları Yayımlanacağı Yönünde Haberleri Yalanladı

Amazon, başta CNBC olmak üzere çeşitli haber platformlarının paylaştığı Alexa’da ürün reklamına yer verileceğine yönelik haberleri yalanladı.

Amazon’un Alexa yapay zekası şu sıralar çok konuşuluyor. Amazon, yapay zekasını geliştirmek için sürekli çalışıyor. Pek çok haber platformunda geçtiğimiz günlerde Alexa’nın Amazon yapay zekası üzerinden kullanıcılara ürün reklamları yapacağı iddia ediliyor. Şirket tarafından yapılan açıklamada ise böyle bir durumun şu an için söz konusu olmadığı kaydedildi.

İddialara göre örneğin Amazon Alexa’da ‘Lavabo nasıl temizlenir?’ şeklinde sorular sorulduğunda yapay zeka kullanıcıya cevabını verdikten sonra bazı markaların temizlik ürünlerini önerecekti. Yine başta CNBC tarafından ortaya konulan iddialara göre Alexa aracılığı ile alışveriş yaptığınızda da yine ürün önerileri olacaktı. Ancak Amazon, böyle bir ürün önerisinin olmayacağını beyan etti. Amazon aslında algoritmasında öneriler söz konusu olduğu zaman bundan faydalanıyor ancak bu, alışveriş sırasında ve arama sonuçlarında reklam gösterilmesi anlamına gelmiyor.

Amazon bir süre daha şu an bulunduğu çizgide ilerleyecek gibi gözüküyor. Fakat ilerleyen süreçte şirket daha fazla para kazanma arzusunu duyduğu taktirde bu iddialar tekrar gündeme gelebilir.

Cevap bırakın