Amazon’un Meşhur Logosu Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Dünyanın en fazla kullanılan alışveriş ağlarından Amazon’da kullanılan meşhur logo ne anlama gelmekte? İşte Amazon’un logosunun anlamı ve tarihçesi…


Amazon bilindiği üzere Washington merkezli bir kuruluştur. Çevrimiçi perakende satış üzerine odaklanan Amazon, 1994 yılında ilk kez Cadabra ismiyle ortaya çıkmıştı. Ancak isminin telaffuzu beğenilmeyince değişikliğe gidildi. Amazon, aynı dönemlerde logo fikireriyle de karşımıza çıkmaktaydı. Şu ana kadar üç farklı logo kullanan Amazon’un ilk logosu A alfabesinden akan bir nehirdi.En altında da ”Earth’s biggest bok store” ismi yer almakta idi. Amazon ilk etapta bir kitap perakende satış noktası olduğu için böyle bir slogana yer verilmekteydi.


Amazon zamanla kitapların yanında müzik koleksiyonları da satmaya başlayınca logonun da değiştirilmesi gerekmişti. Akabinde yeni ürünlerin de reklamını yapabilecek daha geniş kapsamlı bir logo düşünüldü. Düz beyaz arka plan üzerine amazon.com ve hemen altına sari bir çizgi eklendi. Slogan da değiştirilmişti. Eski slogan olan ”Earth’s biggest book store” ‘un yerini ”Book , Music & Moore” sloganı aldı.


Amazon 2000 yılında bir değişiklik daha yaptı ve söz konusu değişiklik artık Amazon’un günümüze kadar uzanan logosunu belirledi. Yeni logo önceki logoya benzemekteydi fakat bu kez web adresi altında sarı bir oka yer verildi ve boyut kısmi olarak kısaltıldı. Ok çok basit gibi gözüksede aslında A’dan başlayıp Z’yle sonlanıyor. Bunun altındaki anlam ise Amazon üzerinde artık A’dan Z’ye her şeyin bulunabildiğini ifade etmek.

Cevap bırakın