Android Geliştirici Seçeneklerini Açma Yöntemi

Bu yazımızda Android geliştirici seçeneklerinin nasıl açılabileceğine ilişkin olarak bilgiler vermekteyiz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Android Geliştirici Seçenekleri bir menü olup bu menüyü Android cihazlar üzerinde birkaç adımı uygulayarak aktif etmek mümkün olabilmektedir. Yazımızda sizler için, gizli olan bu menünün nasıl aktif hale getirilebileceği hususuna değiniyoruz.

Geliştirici Seçenekleri menüsünde cihazınıza ait bazı gizli özellikleri bulabiliyor ve değişikliklerden yararlanabiliyorsunuz. Ancak buradaki ayarların bilinçsiz bir şekilde değiştirilmesini kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Zaten Google da menüyü aslına bakarsanız bu yüzden gizlemiş gibi görünüyor.

Geliştirici seçenekleri ayarları ne işe yarıyor?

Uygulayacağınız geliştirici seçenekleri ayarları arasından örneğin Arka Plan İşlemlerini Sınırla fonksiyonu ile telefonunuzda bir uygulamaya girdiğiniz zaman arka planda farklı bir uygulamanın çalışmasını engelleyebiliyorsunuz. Arka planda çalışacak işlem sayısını kapatabiliyor veya sayısını belirleyebiliyorsunuz ve böylece performansta belirgin bir artış gözlemleyebiliyorsunuz. Animatör Süre Ölçeği fonksiyonu ise telefonunuzdaki menüler arasında geçiş yaparken animasyon görüntülerinin hızını ayarlamanıza imkan tanımaktadır. Hızlı menu geçişleri için bu ayarı düşürmeniz fayda sağlayacaktır.

Geliştirici seçenekleri menüsünü aktif etme:

İlk olarak cihazınızın Ayarlar uygulamasına giriniz ve açılan menüden Cihaz Hakkında sekmesini bulunuz. Yapım Numarası veya Derleme Numarası bilgisini bulunuz ve bu kutucuğun üzerine birkaç kez hızlıca tıklayınız. Siz de Artık Bir Geliştiricisiniz! Şeklinde bir yazı geldiğinde işlem başarılı olmuş demektir.

Bu işlemi uyguladıktan sonra Ayarlar uygulamasının ana ekranına dönünüz. Geliştirici Seçenekleri olarak isimlendirilen bir sekmenin açılması gerekmektedir. Söz konusu sekmenin üzerine tıkladığınız zaman ilgili gizli menüye artık ulaşabilirsiniz. Böylece geliştirici seçenekleri menüsünü aktif hale getirmiş oldunuz.

Cevap bırakın