APK ve Bilinmeyen Kaynaklar

Android işletim sistemine sahip olan cihazlarda APK teriminin büyük bir önemi bulunmaktadır ve yazımızda APK’nin ne olduğu konusuna değinmekteyiz.

Mobil cihazlarda hali hazırda en çok kullanılan işletim sistemi olan Android, APK teriminin yaygın olarak kullanıldığı işletim sistemi konumundadır. Android işletim sistemli bir cihaza sahipseniz muhtemelen APK terimi karşınıza çıkmıştır. Android üzerinde bir uygulama yüklemesi yaparken, dosya uzantısına dikkat ettiğiniz zaman dosyanın APK uzantısına sahip olduğunu, bir APK dosyası olduğunu görürsünüz.

APK teriminin açılımı, Android Package Kit şeklindedir. Mobil uygulamaların dağıtımı ve aynı zamanda kurulumu için Android işletim sisteminde kullanılmakta olan paket dosya biçimi olarak öne çıkmaktadır. Bu tıpkı Windows işletim sisteminde yer almakta olan .exe uzantısına benzemektedir. Play Store gibi mağazalardan uygulama indirdiğinizde temelde bir APK dosyası indirmiş olursunuz ve üzerine dokunduğunuz zaman yükleme gerçekleştirebilirsiniz.

Android işletim sisteminin resmi mağazası Play Store üzerinden indirme yapmak, kullanıcıların güvenliği açısından önemli olsada bazen Play Store üzerinde yer alan APK yazılımları bile hatalı veya virüslü olabilmektedir. Bu gibi nedenlerden kullanıcıların özellikle bilinmeyen kaynaklardan yani Play Store harici oluşumlardan APK indirmesi yapmaması gerekmektedir çünkü bu tarz APK dosyaları zararlı olabilmektedir. Dolayısıyla mobil sisteminize istemeden kendi elinizle virüs yükleyebilirsiniz. Yine de farklı kaynaktan APK indirmek istiyorsanız ve APK’nin temiz olduğuna inanıyorsanız o halde aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz.

Play Store dışından APK indirmesi yapıp yüklemek

İlk olarak indireceğiniz APK dosyasını telefonunuza kurabilmek için bilinmeyen kaynaklara izni vermeniz gerekmekte. Bunun için de Ayarlar > Güvenlik adımlarını izleyip, sonrasında Bilinmeyen Kaynaklar yazan seçeneğin yanında yer alan kutucuğu aktif hale getiriniz. Ardından güvenliğinden emin olduğunuz bir siteden APK dosyası indirmesi yapınız. İndirmiş olduğunuz APK dosyası İndirilenler bölümünde çıkacaktır. Sonrasında dosya yöneticisine girip İndirilenler bölümünden indirdiğiniz APK dosyasını bulup üzerine tıklayarak kurulum işlemini uygulayabilirsiniz.

Cevap bırakın