Apple iOS 10.3.3 Yükseltme Uyarısı Geldi

Hafta içerisinde Apple, iOS 10 için son sürümü yayınladı. Artık iOS 11 işletim sistemine geçiş yapamayacak olan cihazlara güncelleme anlamında son verilen yeni güncelleme sonrasında artık tamamen iOS 11 işletim sistemine doğru bir yönelme olmaya başladı. Son yılların en başarılı işletim sistemi olarak gösterilen iOS 11 serisininse çıkış sürecinin hızlandırılacağını belirtelim. Herkes iOS 11 işletim sistemini beklerken, Apple son iOS 10 sürümü için bir açıklama yaptı. Sürüm notlarında da daha önce yapılmış olan açıklama şimdi bir kez daha kullanıcılara aktarıldı. Bu açıklamalara göre Apple, kullanıcıların iOS 10.3.3 sürümüne yükseltme yapmalarını istiyor.

Neden iOS 10.3.3 Sürümüne Yükseltme Yapmak Gerek?

Özellikle iOS 10 işletim sisteminde kalan kullanıcıların mutlaka yeni güncellemeleri yapması gerekiyor. Çünkü yapılan açıklamalara göre iOS 10.3.3 sürümü çok önemli açıkları kapatıyor. Daha önce haberlere de yansıyan WİFİ açığı da bunlardan bir tanesi.

Apple’ın da o dönem kabul ettiği açıklamalara göre belli WİFİ adaptörlerinde güvenlik açıklarının olduğu ve hackerların bu şekilde kullanıcıların ağlarını ele geçirebildikleri belirtilmişti. Google tarafından da kabul gören açıkların kapatılması için öncelikle Google tarafından bir güncelleme yayınlanmıştı. Hemen arkasından ise Apple’ın konunun farkında olduğu ve güncellemeler yayınlayacağı açıklamasını görmüştük.

iOS 10.3.3

İşte merakla beklenen bu düzenleme iOS 10.3.3 sürümüyle beraber ortaya çıktı. Artık Apple’ın güvenlik açıklarının düzenlenmesi için yayınladığı yeni sürümün bu sorunu tamamen ortadan kaldırdığı ortaya çıktı. Sadece WİFİ açıkları değil bunun yanında daha birçok açık iOS 10.3.3 sürümüyle beraber son buldu. Hal böyle olunca Apple’ın yeni güncellemeye geçiş yapılmasını önermesi de oldukça doğal olarak değerlendiriliyor.

Şu an için en kararlı sürüm olan yeni final güncellemesi sonrasında Apple’ın açıklamalarına bakacak olursak eski serilere dönüş için imzalarda biraz daha erken kapatılacak. Böylelikle kullanıcıların eski sürüme geçiş yapması engellenecek ve kullanıcıların en güvenli sürümde kalmaları sağlanacak. Bunun dışında bir sonraki aşamada da iOS 11’i beklemek gerekiyor.

Cevap bırakın