Apple, İran’daki Kullanıcılarını Yasaklamaya Mı Başladı?

Ülkeler arasındaki gerilimler global teknoloji şirketlerinin müşterilerine de yansımış durumda. Apple’ın ilginç bir karar alarak İran’da yaşayan kullanıcılarını yasaklamaya başladığı iddia edildi.

Apple markası günümüzde akıllı telefon kategorisinde önde gelen markalardan biri. Her seferinde global bir marka olduğunu vurgulasada esasen Amerika menşeine sahip olmanın getirdiği yetkileri kullanmaya devam ediyor. Apple’ın rakibi olabilecek nitelikteki Huawei gibi markalar Amerika’da ambargo görürken, Apple da politik bir destek verildiği ortada.

Apple markası meşhur iPhone serisinin de üreticisi ve tüm bu cihazlarında bulut ve App Store gibi hizmetlerle global alanda kullanıcıların karşısında. Ancak Amerika ile İran arasındaki kötü ilişki Apple’ın İranlı müşterilerine de yansımış durumda. Apple’ın İran’da yaşayan iPhone kullanıcılarının Apple’a ait bulut servislerine ve mağazasına ulaşamadıkları ortaya çıktı. Bunun temel nedeni olarak ise Apple’ın İran’a yönelik uyguladığı ambargo gösterildi. Şu an İran’da yaşayan ve Apple ürünlerini kullanan herkes mağdur olabilir.

Apple’dan en kısa sürede tüm bu iddialar hakkında bir açıklamada bulunması bekleniyor.

Cevap bırakın