Arızalı USB Bellekteki Dosyaları Kurtarma Yöntemi

Bu içeriğimizde arızalı USB bellekteki veya hafıza kartındaki dosyaların nasıl kurtarılabileceği ile ilgili olarak bilgiler vermekteyiz.

Dosyaları harici belleklerde saklayıp taşımak yarar sağlıyor ancak harici belleklerin içerisinde önemli dosyaların tutulması halinde mutlaka yedeğinin alınmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü taşınabilir bellekler son derece ufak ve kolayca kaybolabilir veya bozulabilir. Kaybolmuş bir flaş bellekteki dosyaları bulabilmek için o flaş belleği yerin altını üstüne getirerek aramaktan başka şansınız yok ancak en azından bellek kaybolmayıp arızalandıysa dosyalarınızı kurtarabilmek için şansınız hala devam ediyor demektir.

İlk olarak her ihtimale karşı belleğin gerçekten de bozuk olup olmadığını test etmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun için flaş belleği farklı bir konnektöre takarak veya farklı bir bilgisayara takarak işe başlamalısınız. Belleğin farklı bilgisayarlarda da aynı sorunları yaşatıp yaşatmadığını gözlemlemelisiniz.

Arızalanan USB bellekteki verileri kurtarma yöntemi :

İlk olarak görev çubuğu bölümünde yer almakta olan arama kutucuğuna Çalıştır yazınız ve açılan ekranda diskmgmt.msc yazarak klavyenizden enter tuşuna basınız. Ardından belleği bulup üzerine gelip sağ tıklayınız ve Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir seçeneğine tıklayınız. Sonrasında açılan pencereden Değiştir butonuna tıklayınız. Şimdi de listede yer almayan bir harfi seçip tamam butonuna tıklayınız.

İkinci yöntem:

Görev çubuğu bölümündeki arama kutucuğuna Aygıt Yöneticisi yazıp devam edin ve açılan ekrandan Disk Sürücüleri sekmesini bulup genişletin. Düzeltmek istediğiniz sürücüye gelip sağ tıklayıp Cihazı Kaldır seçeneğine basın.  Belleği bilgisayarınızdan çıkarıp bilgisayarı yeniden başlattıktan sonar belleği tekrar bilgisayarınıza takarak yeniden deneyin.

Üçüncü yöntem:

Bu Bilgisayar simgesine bir kez tıklayıp Özellikler seçeneğine girin ve menüden Araçlar sekmesine tıklayın. Ardından Cihazı Denetle penceresinde bulunan Denetle butonuna basın ve çıkan ekranda Sürücüyü Onar butonuna tıklayın.

Eğer sorununuz hala çözülmediyse TestDisk & Photorec , Recuva gibi popüler üçüncü parti yazılımları kullanarak denemenizi öneririz.

Cevap bırakın