Battle Royale Terimi Hakkında Bilgiler

Yazımızda video oyunu dünyasında battle royale teriminin anlamına, battle royale sisteminin yer almakta olduğu video oyunlarının hangileri olduğuna ve daha fazlasına değiniyoruz.

Battle Royale esasen bir oyun tarzıdır ve özellikle son yıllarda en popüler olan oyun türlerinden biri olduğunu kabul etmek gerekmektedir. Bu türün söz konusu olduğu video oyunlarında bir oyuncu veya bir takım ayakta kalana dek birbirleri ile savaşmakta olan çok sayıda oyuncu yer almaktadır.

Oyuncular Battle Royale oyunlarına genelde son derece sınırlı kaynaklar ile başlamaktadırlar ve büyük bir haritada diğer oyuncuları ortadan kaldırabilmek için hemen malzeme ve silah bulmak maksadıyla işe koyulurlar. Bu tarz oyunlarda çok sayıda harita bulunur ve haritadan haritaya başarı oranı da değişkenlik göstermektedir. Örneğin bazı oyuncuların bazı haritalarda daha iyi bir performans gösterdikleri bilinmektedir.

Battle Royale oyunları ilk kez Koushun Takami tarafından yazılan terk edilmiş bir adada ölüme karşı savaşmak zorunda kalan bir grup lise öğrencisinin hikayelerinin anlatıldığı romandan esinlenilerek ortaya çıkarılmıştır. Battle Royale zaman içerisinde diğer oyunlarda da kullanılmış ve adeta bir akım haline dönüşerek oldukça sevilmiştir.

Battle Royale türünün popülerleşmesini sağlayan en önemli olay 2017 yılında PUBG yani açılımı ile PlayerUnknown’s Battlegrounds video oyununun piyasaya sürülmesidir. Oyunun piyasaya sürülmesiyle beraber zamanla bilgisayar platformunda çok sevilerek akıllı telefon gibi cihazlara da gelmiştir.  2018 yılında piyasaya sürülen ve kısa sürede 125 milyon oyuncuya erişen Fortnite oyunu da en iyi battle royale örneklerinden biridir.

Geniş bir haritaya sahip olması oyuncuların keşif yapma dürtüsünü hayata geçirmekte ve bu da battle royale oyunlarını iddialı kılmaktadır. Ancak harita zaman içerisinde kasıtlı olarak daraltılmakta ve çemberin dışında kalan oyuncular elenmektedir. Bu da oyunların çok uzun sürmesinin önlenmesi için eklenen özellik, battle royale oyunlarında oyuncuların giderek daha yakın mesafede karşı karşıya getirmeyi hedeflemektedir. Bu nedenle battle royale oyunlarının genelde son dakikaları daha zevkli olmaktadır.

Cevap bırakın