Bilgisayar Başındayken Gözleriniz Ağrıyorsa Bunlara Dikkat

Günümüzde hem evlerimizde hem de işyerlerimizde bilgisayarlardan yararlanmaktayız. Eğer bilgisayar kullanırken gözlerinizde ağrı, yanma gibi problemler hissediyorsanız bu makalemiz size yararlı olabilir.

Bilgisayarı işleriniz gereği neredeyse tüm gün kullanıyor olabilirsiniz. Bu da haliyle gözlerimizin ışık saçan bir noktaya sabit bir şekilde uzun süre bakması demek oluyor. Netice itibariyle bilgisayar başındayken gözlerinizin ağrıması oldukça normal. Fakat daha az ağrıması veya hiç ağrımaması için alabileceğiniz önlemler elbette var.

Bilgisayarı kullanırken belli aralıklarla gözlerinizi dinlendirmeniz, dinlendiremiyorsanız bile bilgisayarı kapatmanız gerekiyor. Bu iş yerlerinde pek mümkün olmayabiliyor ancak en azından işleriniz az ise veya öğle arasındaysanız şöyle bir on dakika kadar gözlerinizi kapatmak ve bir şey düşünmemek size iyi gelecektir. O bir saatlik aralarda da bilgisayarı kullanmamaya çalışın. Mesela 12’de öğle arasındasınız ve 1’e kadar vaktiniz var diyelim. O süre zarfında yine bilgisayarda veya akıllı telefonunuzda vakit geçirmek gözlerinize daha da zarar verecektir.

Öte yandan gözlerinizde yanma oluyor ve ekrana kısık bir şekilde bakıyorsanız, ışık sizi aşırı rahatsız ediyorsa doktora gözükmenizde yarar var. Çünkü bu tür problemler genellikle göz hastalıklarına veyahut çeşitli farklı hastalıklara çıkabiliyor. Örneğin ben ilk gözlük takacağım zaman gözlerimin bozuk olduğunu yanmasından anlamıştım. Özellikle bilgisayara bakarken aşırı yanıyor ve uyuma ihtiyacı hissediyordum.

Yine sadece yanma olarak da aklınızda kalmasın. Örneğin göz bozukluğu ağrıya da sebep olabilir. Numaranız çok  düşük olsa bile yani etrafı net görüyor olsanız bile gözünüzde farkedemediğiniz kusurlar olabilir. Ancak yukarıda da ifade ettiğim gibi gözünüz sağlıklı olsa ve başka bir rahatsızlığınız bulunmasa dahi gün içerisinde bilgisayar ekranına bakarken mola verip gözlerinizi dinlendirmeniz oldukça önemli.

Başka ne yapılabilir?

Kullandığınız monitör tüplü ve hertz değeri düşük ise gözleriniz daha da çabuk yorulacağından göz sağlığı için daha doğru monitörleri satın almanız gerekiyor. Yüksek Hertz kapasiteli, ekran titreşimlerini minimum seviyede tutan, tüplü olmayan yani LED, LCD gibi monitörlerle daha rahat olabilirsiniz.

Cevap bırakın