Blog Sitesi Açacaklara Önemli Tavsiyelerimiz

Blog sitesi kuracak olanlara başarılı olmaları için önemli tavsiyelerimiz var.

Konunuzu Belirleyin

İlk olarak sitenizin kategorisini belirleyin. Siteniz bir haber sitesi mi olacak yoksa makale sitesi mi? Veyahut ikisi birden mi? Hem makale hem de haber yazılan siteleri yönetmek çok daha zordur. Günlük belli sayıda içerik yazmanız ve içeriklerinizi kaliteli bir şekilde yazmanız gerekir. Başka yerlerden kopyala yapıştır yaptığınız içerikler bir işe yaramayacağı gibi sitenizin spam gözükmesine de yol açabilir ve haliyle ziyaretçi alamazsınız çünkü arama motorları sizi üst sıralar çıkarmaz ve hatta banlayabilir. O halde bilgi sahibi olduğumuz, özgün içerikler yazabileceğimiz bir alanda ilerlemeliyiz. Mesela çok iyi bir döner ustasıysanız döner, iskender ile ilgili bir blog açabilirsiniz. Bu alanda kuşkusuz yazacağınız önemli şeyler vardır. Aynı şekilde farklı bir meslek erbabıysanız veya hobi olarak müzikle uğraşıyorsanız hobiniz veya mesleğiniz ile ilgili bir site açıp kendi bilgilerinizle içerik girmeye başladığınızda siteniz işe bir adım önde başlayacak.

Host ve Domain

.com domain ile blog açmanız daha avantajlıdır. Bu yüzden .com ile site oluşturmaya özen gösterin. Host firmanız da güvenilir ve kaliteli bir firma olsun. Günümüzde host konusunda inanılmaz indirimler var yıllık 10 TL gibi rakamlara bile yüksek özellikli hostlar satılabiliyor ama bunları yapanlar genelde pek tanınmamış firmalar oluyor. Bu yüzden her indirime kanıp her host şirketi ile iş yapmayın. Uzun zamandır sektörde olan, yedeklemelerini düzenli alan, saldırılara karşı v.b. etkenlere karşı güvenilir bir firma ile anlaşın. Gerekirse daha fazla para verin ama sitenizi sağlama alın.

Çok Uzun Bir Maratona Hazırlıklı Olun

Yukarıda anlattıklarım neticesinde kategorinizi oluşturdunuz ve artık hazırsınız diyelim. Çok uzun bir maratona hazırlıklı olmalısınız. Çünkü günümüzde internet sitesi açmak çok kolaydır. Önemli olan o siteyi yükseltebilmektir ve asıl zor olan şey de zaten site açmak değil siteyi belli bir yere getirmektir.  Günümüzde çok fazla site olduğundan ve inanılmaz bir rekabet ortamı söz konusu olduğundan arama motorları bir internet sitesine hemen güvenemezler. Bir içerik yazdığınızda bu özgün bile olsa uzun zaman arka sıralarda kalabilir, arama motorlarının keyfe keder indekslemeleri ile karşılaşabilirsiniz. Uzun süre istikrarlı bir şekilde ilerlediğinizde ise arama motorlarının gözünde bir prestij kazanırsınız. Bu konuda yukarıdaki host ve domain maddesinden yola çıkarak empati kurabilirsiniz.  Siz bir arama motoru sahibi olduğunuzu düşünün; İki internet sitesi de aynı konuda içerikler yazmış. O iki içerikten yeni, çiçeği burnunda olan, tanımadığınız ve referansı yani backlinki doğru düzgün bulunmayan bir sitenin mi yazısını daha öne koyarsınız yoksa tanıdığınız, uzun süredir bulunan internet sitesinin mi?

Kurumsal Gibi Görünmek Sorun Çıkarabilir

Eğer blogunuz kurumsal bir firmaya ait değilse ancak daha kaliteli gözükmesi için kurumsalmış gibi göstermeye çalışıyorsanız komik duruma düşebileceğinizi söyleyebilirim. Blogunuz ile ilgili hakkında ve iletişim sayfaları oluşturun ancak gerçek olmayan bilgiler vermeyin. Tek kişi çalışıyorsanız yalnızca kendiniz ile ilgili bilgiler verin.

Güçlü Tasarım

Günümüzde blog sitelerinin neredeyse tamamı WordPress scriptine sahip ve neredeyse tamamı aynı tasarım döngüsü içinde. Şöyle ki; Genelde ana sayfada yukarıdan aşağı bir güncel yazılar akışı olur ve sağ tarafta da bileşenler yer alır. Bu hemen hemen tüm temalarda kullanılan bir şey. Siz farklı olanı yapıp tasarımsal açıdan sitenizin zengin ve güçlü durmasını sağlayabilirsiniz. Tabii bunu yaparken internet sitenizin hızını düşürmemeye dikkat edin.

Hemen Reklam Eklemeyin

Blogunuza yeterli ziyaretçi gelmeden reklam eklemeye başlamayın. Zaten ziyaretçi yokken reklam ekleseniz de kimse reklamları görmeyeceği için yine bir şey kazanamayacaksınız. Reklam kazanmak için ilk önce belli bir tekil ziyaretçi sayısı gerekiyor ki elle tutulur bir para kazanmaya başlayabilin.

SEO İşlemleri

SEO konusuna hakim değilseniz profesyonel yardım alın. SEO bir blog sitesi için anahtar kelimeler anlamında oldukça önemlidir.

Sonuç

Blog işi sabır işidir. Özellikle tek başınıza bu işe giriştiyseniz sabırlı olmalı, uzun süre özgün ve kaliteli içerik ekleyerek ziyaretçilerinizi beklemelisiniz.

Cevap bırakın