Dijital Göz Yorgunluğu Hakkında Önemli Uyarılarımız Var

Dijital göz yorgunluğu ile ilgili sizlere özellikle göz sağlığı problemleri olan okurlarımız için çok faydalı olabilecek bir içerik hazırladık.

Teknoloji inanılmaz bir platform ve gerçekten de nimetleriyle taktir edilesi. Fakat göz sağlığına ciddi ölçüde sorunlar yaratıyor. Bu yeni içeriğimizde özellikle yaptığım bir araştırma sonucu djital göz yorgunluğu adı verilen bir rahatsızlıktan bahsetmek istiyorum. Bu rahatsızlık benim bir hayli dikkatimi çekti ve günümüzde gözlük kullananların sayısının artmasının bir numaralı sebebi de aslında bu.

Pek çok insan genetik olarak göz bozuklukları ile yakından uzaktan alakası olmamasına rağmen miyop gibi göz kusurlarına yakalanıyor. Bunun bir numaralı sebebi ise aslında dijital göz yorgunluğu. Bilgisayarlar, televizyonlar, akıllı telefonlar, tabletler kısacası dijital ürünler gözlerimizi tembelleştiriyor. Sürekli yakın ve sabit bir noktaya bakıyorsunuz. Gözünüzün göremediği metinleri de akıllı telefonunuzun ekranıdan büyütüyor veya bilgisayarınızın CTRL + klayve kombinasyonu ile büyütüp okuyorsunuz. Bu, uzaklara karşı gözünüzün görme yetisini kaybetmesine ve dolayısıyla uzağı görme kusuruna neden oluyor. Çünkü sürekli gözünüzü aynı noktaya ve yakın mesafeye bakmaya zorluyor, göremediğiniz şeyleri de büyüterek o şekilde görmeyi deniyorsunuz.

Bir insan uzun süre bu tür dijital ekranlara baktığında gözlerini de çok daha az kırpıştırır. Göz kırpıştırmanın bu kadar azalması da korneamızı çok daha az nemlendirmemiz anlamına gelir. Özellikle FPS tarzı oyunlarda gözlerimizi çok daha az kırptığımız, sürekli tetikte olduğumuz için ve genelde uzun saatler oyun oynadığımız için veya işlerimizi bilgisayar ortamından yürüttüğümüz için haliyle korneamız çok daha az nemleniyor ve bu kalıcı göz kusurlarına neden olabiliyor.

Bu anlattıklarım eminim ki size de son derece mantıklı ve doğru geldi. Çünkü eğer uzun süre bilgisayar başında zaman geçiren biriyseniz ve bilgisayarın başında zaman zaman gözünüzün yandığına, yorulduğuna şahit oluyorsanız bundan başka bir delil aramanıza gerek yok.

Peki neler yapabiliriz?

Teknoloji çağında yaşıyoruz ve elbette teknolojiden mahrum kalmamalıyız. Bugün günümüzde pek çok insan hobilerini dijitaller sayesinde gerçekleştirmektedir ve pek çok genç sanal dünya ile farklı bir hayata bağlanabilmektedir. Fakat teknolojiyi kullanırken daha dikkatli olmalı, örneğin bu yazıyı okuduktan sonra balkona çıkıp uzak bir noktaya bir süre bakmalısınız. Manzaranın tadını çıkarmalı, uzaktaki geçen arabaları izlemeli, şöyle bir uzanıp gözünüzü beş on dakika kadar dinlendirmeli ve o şekilde tekrar cihazınızın başına geçip işlerinize devam etmelisiniz. Sonuç itibariyle gözlerinizi tembelliğe alıştırmamak için çabalayın ve aynı zamanda onları dinlendirin. Teknolojiyi kullanırken göz sağlığınızı ihmal etmeyin. Yeni bir içeriğimizde daha görüşmek üzere…

Cevap bırakın