E-Devlet Şifresi Almak İçin Yapılması Gerekenler

Eğer bir E-devlet şifresi oluşturmak istiyorsanız bu içeriğimizi irdelemenizde yarar var. Yazımızda E-Devlet şifresi oluşturmak adına atılabilecek adımlardan bahsediyoruz.


Günümüzde artık devlet işleri dahi internet ortamı üzerinden yapılabilmekte. Bunun için resmi internet sitesi üzerinden e devlet şifresi ile giriş yapılabilmesi ve vatandaşın hesap işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmesi mümkün.


E-Devlet şifrenizle gerçekleştirebileceğiniz hizmetler arasında ödeme işlemleri, entegre elektronik hizmetler, başvuru hizmetleri, bilgilendirme hizmetleri, bilgi ve belge paylaşımı bulunuyor.


Henüz bir e-devlet şifreniz yoksa, e-devlet işlemleri gerçekleştirebilmeniz mümkün olmaz. Bu gibi durumlarda yeni bir şifre temin etmeniz gerekir. Şifre temin etmek sanıldığı kadar zor bir iş değildir.


Size en yakın PTT şubesine kimlik kartınızla beraber giderek şifrenizi isteyebilirsiniz. Oldukça düşük bir ücret karşılığında e-devlet şifrenizi alabilirsiniz.


Bir kişi yalnızca kendisi adına bir e-devlet şifresine sahip olabilir. Olağan dışı durumlar haricinde başkası adına e-devlet bilgisi istemeniz söz konusu değil.


E-Devlet şifresinın herhangi bir ödeme süresi yok yani aylık veya yıllık herhangi bir ödemede bulunmanız gerekmez. Yalnızca tek seferlik cüzzi bir ücret ödersiniz.


E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra artık TC Kimlik numaranız ve size verilen şifre ile e-devlete giriş yapabilirsiniz. Ardından yapmanız gereken şey şifrenizi değiştirmektir. Mevcut size verilen şifreyi de kullanabilirsiniz ancak bu şifreyi aklınızda tutmanız çok zor olacaktır ve yeni bir şifre oluşturmanız güvenlik açısından daha fazla tavsiye edilmektedir.


Şifrenin düzenli aralıklarla değiştirilmesi de gerekmektedir. Bunun için gereken periyod genellikle 3 ay olup, 3 ayda bir şifrenizi yenileyerek daha güvenli bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Cevap bırakın