e-Devlet’te Ad Soyad Değişikliği Yapma Yöntemi

Yeni yazımızda e-Devlet üzerinden ad soyad değişikliği yapabilmek için uygulanması gereken yöntemlere değinmekteyiz. İşte konuya ilişkin ayrıntılar…

Ad soyad değişikliği yapabilmek için dava açmak gerekmektedir ancak e-Devlet platformunda bu hususa bir kolaylık getirilmiştir. Geçtiğimiz yılın Ekim ayında yapılan resmi duyuru ile e-Devlet üzerinden ad soyad değişikliğinde bulunmak için başvuru yapılmasının imkanı tanınmıştır.

e-Devlet üzerinden ad soyad değiştirme yöntemi:

İlk olarak e-Devlet mobil uygulamasını açınız ve TC kimlik numaranız ve şifreniz veya diğer giriş yöntemlerini kullanarak giriş yapınız. Sonrasında alt kısımda yer almakta olan seçeneklerden Hizmet kısmına giriniz ve Kurumlar seçeneğini seçiniz. Sonrasında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü hizmetini seçiniz. Nüfus Kayıtlarında Hataların Düzeltilmesi Talebi seçeneğini seçiniz ve alt kısımda çıkan Yeni Başvuru butonuna tıklayıp düzeltmek istediğiniz nüfus bilginizi seçiniz. Sonrasında mobil imza veya SMS kullanarak doğrulama seçeneklerinden biriyle devam ediniz.

Eğer SMS ile doğrulama adımını seçmiş iseniz TC kimlik seri numaranızı girip bir sonraki sayfada telefonunuza gelen güvenlik kodunu giriniz. Kodu istenen yere yazmanızın ardından ad soyad değiştirme başvurunuzu gerçekleştirmiş olacaksınız. Eğer diğer bir nüfus bilginizi değiştirmek istemekteyseniz aynı adımları uygulayıp farklı bir talep de oluşturabilirsiniz.

Web tarayıcı üzerinden uygulama adımları:

e-Devlet üzerinden isim ve soyad değişikliğinde bulunabilmek için e-Devlet resmi internet sitesinden hesabınıza giriş yapınız. Ardından orta kısımda yer alan e-Hizmetler seçeneğine tıklayınız ve çıkan seçeneklerden Kişisel Bilgiler kısmına giriniz. Yan kısımda alfabetik olarak sıralanan hizmetler arasında N harfine gelip Nüfus Kayıtlarındaki Hataların Düzeltilmesi Talebi seçeneğine tıklayınız. Başvurunuzu oluşturup istenen boşlukları doldurup isteğinize uygun isim değişikliği talebinde bulunabilirsiniz.

Mahkemesiz ad soyad değiştirmenin bazı şartlarının bulunduğunu da belirtelim. Kişinin ad ve soyadının değiştirilebilmesi için Soyadı Kanununa aykırılık teşkil eden bir imla, yazım hatasının olması gerekiyor veya soyadının genel ahlaka uymaması, toplumca komik bulunan bir isim ve soyada sahip olunması gerekiyor. Aksi taktirde e-Devletten kolayca ad soyda değişikliği yapamıyorsunuz.

Cevap bırakın