Fiyat Performans Yönünden İddialı Dizüstü Bilgisayar Modelleri

Yeni yazımızda performans olarak oldukça güçlü olan oyunculara yönelik dizüstü bilgisayar modellerine değineceğiz.

Günümüzde bilgisayarlar daha çok oyun amaçlı kullanılmakta olup, oyun keyfini en iyi yaşayabilmek için de güçlü bilgisayarlar gerekmektedir. Dizüstü bilgisayar bu konuda kullanıcılara önemli hizmetler sunabilmektedir. Bu içeriğimizde sizler için performans olarak güçlü olan  oyuncu dizüstü bilgisayarlarına değineceğiz.

Öncelikle oyun odaklı dizüstü bilgisayar modellerinde genel itibariyle güçlü grafik kartlarına ve işlemcilere yer verildiğini söyleyebiliriz. Güçlü grafik kartına darboğaz yaşatmayacak seviyede iyi bir işlemci de gerekmektedir. İşte bu dengeyi başarılı bir şekilde sağlayan ve son güncel oyunları yüksek grafik ayarlarıyla oynatabilen bilgisayarlar oyuncu dizüstü bilgisayarları olarak kabul edilmektedir.

Günümüzde oyunlara yönelik bir dizüstü bilgisayar satın alırken muhakkak SSD donanımının bulunmasına ve RAM’in en az 8 GB olmasına dikkat edilmelidir. 16 GB ve üzeri RAM’e sahip dizüstü bilgisayarlar almak ise eğer mümkün ise çok daha iyi bir hamle olacaktır.

Oyuncu dizüstü bilgisayarı satın almak isteyen okuyucularımız aşağıdaki modellere bir göz atabilir :

Asus ROG Zephyrus GA503QM-HN022

Ünlü teknoloji şirketlerinden Asus eliyle gelen dizüstü bilgisayar modeli Asus ROG Zephyrus GA503QM-HN022, gerek şık tasarımı gerek üst seviye özellikleriyle öne çıkmaktadır. Bilgisayarda Ryzen 7 5800 HS işlemci bulunmakta olup RTX 3060 grafik kartı, 512 GB SSD, 16 GB RAM kullanmaktadır. Böylece oyunlar için uzun süre üstün bir performans sunacak olup, dizüstü bilgisayarın sahip olduğu avantajlardan birisi de 144 Hz tazeleme hızını desteklemesidir. Böylece Full HD çözünürlükte bu dizüstü bilgisayarından maksimum verimi alabilme gibi bir şansınız olmaktadır. Aynı zamanda RTX 3060 grafik kartının bulunuyor olması sayesinde RTX teknolojisinden yararlanabilme imkanınız oluyor.

MSI GE76 10UH-224XTR

Günümüzde oyun odaklı hemen hemen her donanımda eli olan MSI, oyuncu dizüstü bilgisayarları konusunda ülkemizde en fazla bilinen markalardan biridir. Şirketin MSI GE76 10UH-224XTR modeli, piyasadaki en iddialı oyun odaklı dizüstü bilgisayar modellerinden biridir çünkü bilgisayarda tam bir canavar olan RTX 3080 grafik kartı yer almaktadır. Aynı zamanda 32 GB RAM kapasitesi ile göz dolduran bilgisayarda 1 TB NVMe teknolojisine sahip SSD aygıtı bulunmakta olup, işlemci olarak ise Intel Core tarafından İ7 10870H kullanılmıştır. Ürünün ekranı da standart bir dizüstü bilgisayara göre daha büyüktür. Cihaz 17.3 inç büyüklüğünde Full HD çözünürlüğünde TN panel ekrana sahiptir. Ekranın tazeleme hızı ise 300 Hz olup, bu cihaz ile uzun yıllar herhangi bir oyunda kasma yaşamadan yüksek grafik ayarlarıyla oyun oynayabilirsiniz. Ancak MSI GE76 10UH-224XTR modelini 2K veya 4K oyun oynamak isteyenler satın almamalı çünkü cihazın ekranı maksimum Full HD çözünürlük desteklemekte. Bu da RTX 3080 grafik kartının nimetlerinden tam olarak yararlanılamamasına neden olmaktadır.

HP Omen 15-EK0000NT

Oyuncu dizüstü bilgisayarları konusunda yakından tanınan markalardan olan HP eliyle gelen HP Omen 15-EK0000NT ürünü, fiyat performans konusunda iddialı seçeneklerden birisi olarak kendisini göstermektedir. Bilgisayarda RTX 2060 grafik kartı yer almakta olup aynı zamanda 16 GB DDR4 RAM kullanılmaktadır. İşlemci olarak ise Intel Core i5 10300H işlemcisine yer verilen bilgisayarın içerisinde 512 GB NVMe SSD depolama alanı yer alıyor. Ekranı 144 Hz tazeleme hızına sahip olan ürün Ful lHD çözünürlük destekliyor ve 15.6 inç büyüklüğünde. Ağırlığı ise 2.46 kilogram olan bilgisayar, fiyat performans olarak tercih edebileceğiniz, Full HD çözünürlükte uzun süre oyun oynatacak bir model olarak öne çıkıyor.

Cevap bırakın