Haxball Nasıl Oynanır?

Sevilen oyunlardan Haxball nasıl oynanır? Haxball nasıl bir oyundur? 

Haxball, bilgisayarınıza herhangi bir şey indirmeden tarayıcınız üzerinden oynayabildiğiniz keyifli bir internet oyunudur. Bu oyun iki boyutlu ve basit yapılı bir proje olmasına rağmen oyuncular tarafından inanılmaz sevilmiştir.

Haxball oyununun Türkiye’de ciddi bir hayran ve oyuncu kitlesi vardır. Oyun, futbol oyununa benzer bir görüntüye sahiptir ancak iki boyutlu olarak oynanır ve oyunda bir topu temsil edersiniz. Daha doğrusu top şeklindeki bir üniteyi temsil edersiniz. Online olarak oynanan bu oyunun resmi sitesi haxball.com olup, sitesine girdiğinizde karşınıza nick soran bir ekran gelir. Oyuna kayıt olmanız da gerekmediğinden yani sadece nick ile oynadığınızdan nick doldurup hemen oynamaya başlayabilirsiniz.

Nick girdikten sonra karşınıza oda isimlerinin bulunduğu bir liste çıkar. Bu odalar en yukarıdan başlayarak en aşağıya kadar odalara olan mesafenize göre sıralanır. Yani size en yakın olan ve böylelikle pek lag olmayacak odalar en yukarıda bulunur. Oyunda isterseniz Türk odalarında, isterseniz yabancı odalarda oynayabilirsiniz ancak yabancı odalar sizin sunucunuzdan çok uzak olduğundan ping sorunları oluşabilir.

Haxball Nasıl Oynanır?

Oyunu oynamak son derece basit çünkü sadece beş tuş işlev görüyor. Oyunda X tuşu şut ve pas, yön tuşları ise yön almanıza yardımcı olan tuşlardır. Şut ve pasın aynı tuş olması oyunun ilginç bir cilvesidir ve oyunu özel yapan şeydir. Zamanlamayı ve vuruş hızınızı öyle bir ayarlamalısınız ve topu öyle bir yere yollamalısınız ki vuruşunuz şut değil pas olsun. Yani oyunu oynamak biraz yetenek istiyor ve ilk başlarda yeteneğiniz olsada hemen kavrayamıyorsunuz. Çünkü biraz zor bir oyun. Bu yüzden de oyuna henüz yeni başlıyorsanız acemi odalarına giriş yapın. Aksi taktirde odanın admini tarafından kötü oynadığınız için hemen banlanıyorsunuz.

Genellikle Haxball oyununu 1 vs 1, 2 vs 2, 3 vs 3 şeklinde oynuyorlar ancak özellikle porfesyoneller yani lig takımları 4 vs 4 maç yapıyorlar. Bu dörtlü kadro bir kaleci, bir defans, bir orta saha ve bir forvetten oluşuyor. Haxball adına hem E-spor alanında hem de özel forumlarda turnuvalar düzenleniyor. Oyun genellikle 10-20 yaş arası gençler tarafından oynanıyor. Haxball oyunu uzun bir zaman daha ülkemizde popülerliğini koruyacak gibi gözüküyor.

Cevap bırakın