MMORPG Tanımı ve MMORPG Hakkında Önemli Bilgiler

Oyun dünyasında oldukça popüler olan MMORPG terimini mutlaka duymuşsunuzdur. Peki ya bu terimin anlamını biliyor musunuz? Hazırladığımız yeni makaleyi okuyarak öğrenebilirsiniz.

MMORPG en basit anlatımıyla aslında iki terimin birleşimi ile türetilen bir başka terimdir. MMO ve RPG aslında başlı başına terimlerdir. MMO, oyuncuların internet aracılığı ile birbirlerine karşı mücadele etmesidir yani online oyundur. RPG teriminin karşılığı ise rol yapmadır. Yani RPG demek aslında rol yapma oyunu demektir. Örneğin bir ana karakteri tamamiyle kontrol etmek onun rolüne bürünmek demektir.

MMO ile RPG terimlerinin birleşimleriyle ortaya çıkarılan MMORPG ise online rol yapma oyunu anlamına gelmektedir. Devasa multiplayer rol yapma oyunları, günümüzde oyun dünyasında oldukça ilgi gören bir türdür. Oyuncu bir karaktere can verir. Onun hüzünlerine, aksiyonlarına, diyaloglarına tanık olur. Oyunu tamamiyle onun gözünden, onun yetenekleriyle oynar.

MMORPG oyunları genellikle fantastik yapıdadır. Örneğin bol bol ejderhalar, elfler, sıra dışı güçlere sahip insanlar, özel ışınlar saçan kılıçlar, özel sıra dışı pek çok silah gibi… Tabii fantastik türde olmayan MMORPG yapımları da mevcuttur. MMORPG oyunlarında genellikle oyun içi satın almalar bolca kullanılır.

Cevap bırakın