iPhone İşlemci Hızını Kontrol Etme Yöntemi

Özellikle şu günlerde Apple tarafından yapılan özür açıklamasının ardından pek çok kişi işlemci sıkıntılarını yineliyor.  Eğer iPhone akıllı telefonunuzdaki işlemci donanımınızı kontrol etmek istiyorsanız hazırladığımız yeni makale epey işinize yarayacak.

Bu testi özellikle şu günlerde yapmanızı öneririm. Çünkü Apple geçtiğimiz günlerde bir açıklamasında eski iPhone telefonların performansını bilerek düşürdüğünü kaydetti. Bunu işlemci hızından kısarak yaptığını açıklayan Apple, gerekçe olarak bataryayı gösterdi. Eğer telefonunuzun işlemci performansını merak ediyorsanız aşağıdaki anlatımı mutlaka uygulayın.

İlk olarak bir yardımcı uygulamayı indirmemiz gerekiyor. Güvenli indirme için App Store’a giriyoruz ve mağaza üzerinde Derum Levice Info Lite şeklinde aratıyoruz.

Uygulamayı indirip telefonumuza kurduktan sonra çalıştırıyoruz ve sol üst köşeden Options bölümüne giriyoruz. This Device yazısına, ardından da CPU’ya dokunuyoruz.

CPU Actual Block ve  CPU Maximum Clock kısımlarının altındaki yazılara bakın. CPU Actual Block demek işlemcinin o anki hızı demektir. CPU Maximum Clock ise fabrika çıkışı maksimum saat hızını ifade eder.

Telefonunuz çok ısınmadığı veya anormal farklı bir durumun yaşanmadığı taktirde CPU Actual Block ile CPU Maximum Clock’un altındaki rakamlar aynı olur. Eğer sizde aynı değilse o halde işlemci hızınızda ciddi anlamda bir sıkıntı var demektir.

Bu durum batarya performansı ile de alakalı olabilmektedir. Çok eski, gücü düşük bataryalı telefonlarda bu yukarıda beyan ettiğimiz rakamlar arasındaki farklar artabilir. Batarya değişimi bu gibi sorunlara çözüm bulabilir.

Cevap bırakın