iPhone Telefonların Kullanım Ömrü Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda iPhone marka bir akıllı telefonun kaç yıl kullanılabileceği konusuna değineceğiz. İşte konuya ilişkin detaylar…


Her yıl yeni bir iPhone telefonu çıksada bazı kullanıcılar modayı sürekli takip etmekten yorulup eski iPhone cihazlarını kullanmayı sürdürebiliyor. Özellikle de ellerindeki mevcut telefonun sahip olduğu fonksiyonların kendisi için yeterli geldiği durumlarda bu normal karşılanabilir. Bazı kullanıcılar da bir telefonu ömrü bitene kadar kullanıyor. Peki iPhone marka bir telefon en fazla kaç yıl kullanılabiliyor?


Aslına bakarsanız iPhone telefonların kaç yıl kullanılabilir olduğu kullanıcının kullanım alışkanlıklarına göre değişir. Ürünü eğer ikinci el olarak aldıysanız önceki sahibinin nasıl kullandığı da önemlidir. Yani cihazı sürekli olarak donanımlarını yoracak şekilde uzun süreli kullanmışsanız veya sizden önceki sahibi bu şekilde kullanmışsa daha az kullanılmış ve haliyle donanımları daha az yükte çalıştırılmış olan cihazlara göre daha az ömürlü olacaktır.


Öte yandan bir telefon için yayınlanan güvenlik güncellemelerinin tamamen sona ermesi de cihazın miladının dolduğu yani ömrünün artık tükenmek üzere olduğu anlamına gelmektedir. Dolayısıyla iPhone bir telefon eğer artık hiç güncelleme almıyorsa güncel uygulamaları çalıştırmak konusunda da başarısız olmaya başlayacak ve siber saldırılara da daha açık bir hale gelecektir. Dolayısıyla bizim açımızdan bir ürün ne zaman güvenlik güncellemeleri almaktan dahi imtina edilen, kendi haline bırakılan bir cihaz haline gelirse o zaman artık değiştirme vakti de gelmiş demektir.


Güncelleme almayan telefonlara örnek :


2014 yılında üretilen ve piyasaya sürülen iPhone 6 serisi günümüzde artık hiçbir güncelleme almamaktadır. Aynı şekilde iPhone 5, iPhone 4 gibi daha eski telefonlar da artık güncellemelerden yararlanamamaktadır. Dolayısıyla iPhone 6 ve daha eski bir telefonunuz varsa cihazınızı artık değiştirmenizin vakti gelmiş demektir.


Analist Horace Dediu tarafından yapılan son analiz raporuna göre Apple markalı ürünlerin ortalama kullanım ömrü 4 yıl 3 aydır. Bu hesaplama iPhone telefonların yanında iPad ve Mac ürünleri de dahil olmak üzere ortalama bazlı olarak yapılmıştır. Ancak Mac ve iPad cihazlarının iPhone telefonlar kadar sık yenilenmediğinin de altını çizmek gerekiyor. Örneğin 2014 yılında piyasaya sürülen iPhone 6 serisi 2019 yılında dahi hala güncelleme almaktaydı. Yani 5 yıl süreyle sorunsuz olarak kullanılabildi. Hala pek çok kullanıcı iPhone 6 kullanmaya devam ediyor olsada artık bu önerilmiyor.

Cevap bırakın