iPhone Telefonun İkinci El Olup Olmadığını Anlama Yöntemi

Bu yazımızda iPhone marka bir akıllı telefonun ikinci el olup olmadığının nasıl anlaşılabileceğine değiniyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…


Günümüzde iPhone telefonlar adeta ateş pahası ve bu durum bazı sahtekarlık yöntemlerinin artmasına da neden olabiliyor. Kullanıcılar da haklı olarak iPhone telefon satın almadan önce telefonun yenilenip yenilenmediğini, ikinci el olup olmadığını bilmek istiyor.


Yenilenmiş iPhone akıllı telefonları Apple tarafından yenilenen paketler kapsamında satışa çıkarılır. Bunlar Apple teknisyenlerince işlem yapılan telefonlar olup piyasada bu telefonlar sanki işlem görmemiş, yenilenmemiş gibi satılmaya da çalışılmaktadır. Bu hususta bir kullanıcının telefonunun yenilenip yenilenmediğini, ikinci olup olmadığını anlaması için kullanabileceği bazı yöntemler vardır.


Yenilenmiş bir iPhone telefonunun garanti süresi ve garanti kapsamı çok daha az olacaktır. Aynı zamanda iPhone deneyiminin de beklenen performansın altında kalması söz konusu olacaktır. İki telefon arasında performans yönünde farklılıklar olacağından yenilenmiş bir iPhone’u tamamen yeni bir iPhone olarak satın almamaya dikkat etmek gerekir.


Yenilenen iPhone cihazları Apple tarafından sertifikalandırılıyor olsada bazı satıcılar hala yeni bir telefon olarak satış yapıp kullanıcıları kandırabiliyor. Bu gibi durumlarda yapılması gereken şey ise Apple sertifikasını sorgulamaktır. Apple sertifikasını arayıp Apple teknik servisi işleminden geçip geçmediğini görebilirsiniz.


Yenilenmiş telefonlar kutusundan da anlaşılabilir. Yenilenen bir iPhone telefon iPhone markalı beyaz kutu veya ambalajlara konur. Ancak en garanti yöntem Ayarlar > Genel > Hakkında bölümüne bakıp iPhone telefonunuzun seri numarasına bakmaktır. Seri numarasında Apple sertifikalı telefonlarda yenileme işleminin ardından seri numarası değişikliğinde bulunulduğundan mutlaka ”5” ibaresi bulunuyor. Yani seri numarası eğer telefon yenilenmiş sürüm ise ”5” ile başlayacaktır.

Cevap bırakın