Judgment İncelemesi

Yeni bir inceleme makalesi ile karşınızdayız. Bu kez Judgment oyununu masaya yatırıyoruz. Oyunun artı ve eksi yönlerine değiniyoruz. İşte ayrıntılar…


Aksiyon ve macera türünde piyasaya sürülen Judgment oyunu, SEGA tarafından yayınlandı. Oyunun geliştiriciliğini ise Amusement Vision üstlenmişti.


Tekli oyuncu modu bulunan yapımın çoklu oyuncu modu ise bulunmuyor. PlayStation 4 için çıkışını gerçekleştiren oyun kendi halinde, çok da büyük sayılamayacak bir açık dünya temasına sahip. Oyun Kamurocho şehrinde geçmekte olup Takayuki Yagami isimli bir karakteri kontrol etmekteyiz. Karakterimiz eski bir avukattır ve artık dedektifliğe soyunmuştur. Bunun altında önemli bir etken yatmaktadır. Yagami’nin eski müvekkili, kız arkadaşını öldürüp evi ateşe verecektir. Bunun ardından Yagami adalete olan inancını yitirecek ve suç dünyasıyla boğuşacaktır.
Oyun hem ana göreve hem de çeşitli yan görevlere sahiptir. Hikaye itibariyle zaten ilginç bir yapıya sahip olan oyun aynı zamanda yan görevleri bakımından da genel itibariyle ilginç olabilmektedir. Örneğin oyunda aldatan kocaları bulma isminde bir yan görev bulunmaktadır.

Judgment oyun motoru olarak Dragon Engine’ı kullanmaktadır. Oyun mekanikler bakımından zengindir. Örneğin drone kullanarak kimlik tespiti yapabilir, kılık değiştirebilir, sorgular yapabilir ve bu sorguları yaparken doğaçlama takılıp sorguladığınız kişiye zarar verebilir veya doğru anda doğru sorular sorarak ekstra puanlar kazanabilirsiniz.

Oyunda bir dedektif olduğunuz için dedektif olarak düşünmeniz gerekmektedir. Hemen hemen her ipucunun peşinden koşmalısınız. Zengin dövüş mekaniği de bulunmaktadır ve genel itibariyle bir hayli zevkli olduğunu söylemek mümkün. Basit bir kombo sisteminin bulunması da daha kolay bir şekilde eğlenebilmenizi sağlıyor. Oyunda yetenek ağacı da bulunuyor. Bu yetenek ağaçlarından özellikleri aktif hale getirerek daha da iyi bir hale gelebiliyorsunuz. Oyunda karakterinizi sarhoş edebiliyorsunuz ve sarhoş hale getirdiğinizde farklı dövüş kombinasyonlarını da kullanabiliyorsunuz. Bu gibi etkenleri sayesinde dövüş sistemi konusunda oyuncuyu sıkmamayı başarıyor. Özellikle bitirici vuruşların bir hayli eğlenceli olduğunu söylemek mümkün.


Oyun içerisinde bulunan ara sahneler hikaye ilerleyişi bakımından filmi anımsatıyor. Giderek gelişen bir hikaye kullanıcıya sunuluyor. Ancak dedektiflik mekanikleri hususunda biraz eski ve sıradan kaldığını söylemek mümkün.


Oyunda her daim görevlere bağlı kalmak zorunda da değilseniz. Dilerseniz gezebilirsiniz veyahut mağazaları gezip atari salonlarına uğrayıp atari salonlarında zaman geçirebilirsiniz.


Judgment genel itibariyle güçlü, sıkmayan dövüş mekaniklerine sahip olup sürükleyici hikayesiyle taktir topluyor. Seslendirmeler hususunda da gayet başarılı olan oyunun merak uyandıran farklı bir hikaye yapısı bulunuyor.
Ancak oyunun bazı eksikliklerinin bulunduğunu da belirtmek gerekiyor. Örneğin yukarıda da bahsettiğimiz gibi dedektiflik mekanikleri hususunda sıradan ve basit aklıyor. Açık dünya unsurları bulunsa bile açık dünya etkinlikleri konusunda yetersiz kaldığını da ifade etmek gerekiyor.


Judgment, özellikle hikaye tabanlı, az biraz açık dünya tarafından da esintiler sunan, keyifli dövüş mekaniklerine sahip bir oyun arayanlar için oldukça ideal.


İnceleme Puanımız: 80 / 100

Cevap bırakın