Kariyer Gelişimi İçin Sosyal Medyayı Araç Haline Getirmek

Günümüzde sosyal medyanın bir hayli gelişmiş olması sosyal medyada kariyer gelişimi terimini kazandırdı. Peki sosyal medyayı, kariyer gelişimi adına nasıl daha verimli kullanabiliriz? Yeni yazımızda bu konu üzerine eğilim gösteriyoruz.


Artık hemen hemen herkes sosyal medya kullanıyor. Böylece sosyal medyanın mükemmel bir fırsat arenası olduğunu söylemek mümkün çünkü günümüzde pek çok kariyer kitlelere ulaşmakla doğrudan orantılı.


Kariyerinizi geliştirmek için sosyal medya araçlarından yararlanmak için ilk olarak iyi bir profile sahip olmalısınız. Çünkü profil bir kullanıcıya vereceğiniz ilk izlenim açısından bir hayli önemlidir. Sosyal medya hesabınızda biyografinize, eğer bir tüzel kişilik hesabıysa tüzel kişiliğiniz hakkında derinlemesine bilgiye yer vermeyi unutmayın. Aynı zamanda göze çarpması için vurgulayabileceğiniz nitelikler varsa mutlaka belirtin.


Hangi sosyal medya hesabını kullanacağınız da bir hayli önem teşkil etmektedir. Eğer profesyonel işleriniz için kullanacaksanız Twitter, Linkedln gibi platformları kullanmanız isabetli olacaktır ancak eğer amaç daha kişisel ise Instagram, Facebook gibi sosyal medya araçlarına yönelmeniz doğru olacaktır. Elbette bu durum hangi platformda hangi tarzda kitlenin daha yoğunlukta olduğuna yönelik de değişkenlik gösterebilir.


İşiniz için ve kişisel yaşantınız için kullandığınız sosyal medya hesapları farklı olsun. Bir hesabı hem iş hem kişisel yaşantınız için kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. İşiniz için özel bir sayfa hazırlayıp kitlelere de bu şekilde hitap etmeniz kariyer gelişiminiz açısından çok daha isabetli olacaktır.


Bağlantıya geçin


Eski arkadaşlarınız, önceki işlerinizde çalıştığınız meslektaşlarınız ve benzeri tanıdığınız insanlarla iletişime geçerek ilgilendiğiniz organizasyonları takip edin ve profilinizde paylaşın. Böylece ortak bir kitle yakalayıp oradan içerikleriniz için daha aktif rol oynayabilirsiniz.


Farklılık


Daha iyi bir kariyer için neleri diğerlerinden daha iyi yapabileceğinizi, nasıl farklılıklar ortaya koyabileceğinizi planlayıp hamlelerinizi buna göre kafanızda şekillendirin. En önemlisi ana bir hedefinizin olması ve bu hedef doğrultusunda düzenli olarak bir şeyler ortaya koyabilmeniz.Cevap bırakın