Kayıp Word Dosyalarını Kurtarma Yöntemi

Microsoft Word üzerinde çalışma sergilerken elektrik kesilmesi, uygulamanın veya bilgisayarın aniden kapanması gibi bir sorunla karşılaştıysanız aşağıdaki yöntemler size fayda sağlayacaktır.

Word belgesinde bazen saatlerce çalışıyoruz. Fakat eğer belgeyi kaydetmeden uygulama bir şekilde kapanırsa bu çok rahatsız edici bir durum oluyor. Ancak neyseki Microsoft bu gibi durumlar karşısında kullanıcının yardımına koşan bir özellik sunmuş. Bu özellik, Word belgenizin otomatik olarak kaydedilmesidir.

Otomatik kaydetmeyi kullanabildiğiniz gibi kayıt sıklığını seçebilmeniz de ayrı bir incelik. Bunun için bilgisayarınızda Word belgesini açın ve sol üst kısımdan Dosya ardından Seçenekler adımlarını takip edin ve açılan pencerede sol kısımdan Kaydet bağlantısına tıklayın.

Otomatik Kaydetme Sıklığı alanından belgenizin ne kadar sürede bir kaydedilmesini istiyorsanız onu seçin ve söz konusu özelliğin açık olduğuna yani tik işaretinin olduğuna emin olun. Tıpkı aşağıdaki gibi olması gerekiyor:

Ayrıca gördüğünüz üzere otomatik kurtarma dosyası konumu bulunuyor. Bu kısım otomatik kaydedilen belgelerin nerede konumlandırıldığını ifade ediyor. Hemen altında bulunan Varsayılan Dosya Konumu kısımda da manuel kayıt yapılan dosyaların konumu belirtiliyor.

Bu arada söz konusu konuma bakmadan ilk önce yapmanız gereken şey herhangi bir Word belgesi açmaktır. Çünkü zaten Word belgesi açtığınızda sol menüde daha önce kaydedilmeden kapatılan dosyaların listesi gözükür. Oradan dosyaya daha rahat ulaşırsınız. Ancak eğer açılır menü yok ise o halde yukarıdaki konumdan manuel olarak da bulabilirsiniz.

Cevap bırakın