Konser veya Stüdyoda Kulaklık Kullanılmasının Sebepleri

Bir müzisyenin kayıt aldığı sırada neden kulaklık kullanmakta olduğunu hiç merak ettiniz mi? Yeni yazımızda bu hususla ilgili olarak bilgilere değinmekteyiz.

Müzisyenler bir kayıt aldıkları esnada neden kulaklık takarlar? Bir sanatçının hangi teknolojik aletlerle kayıt yaptığı önemli bir husus olup, ses yalıtımı ve teknolojik aletin olduğu stüdyo ortamlarında bile büyük kulaklıkların hala takıldığına şahit olmaktayız. Peki bu durumun nedeni ne?

Sanatçılar kayıt yaptıkları esnada arka planda çalacak olan müzik hoparlör üzerinden verilse idi mikrofonlar çok hassas olduklarından bu sesleri algılayacaktı ve bu da sesin temizliğinin kalitesinin bozulmasına sebebiyet verecekti. Vokal yapacak olanların kulaklık kullanmasının temel nedeni budur.

Bir konserde veya onun gibi çeşitli müzik etkinliklerinde büyük kulaklıkların kullanıldığını görmüyor olabilirsiniz. Ancak o konser veya canlı etkinlikler esnasında sanatçının kulağının iç kısmında monitör kulaklıklar yer alıyor. Bu da seslerini daha iyi kontrol etmelerini sağlar. Kulak içi monitör kulaklıklar sanatçının stabil bir şekilde performansını devam ettirebilmesine imkan tanıyan bir unsurdur.

Kaliteli bir kayıt için kulaklık ile mikrofonun doğru kullanılması son derece önemlidir. Kulaklıkların diğer seslerin duyulmasını engelleyecek nitelikte olması ve daha iyi ses kalitesi için çeşitli özelliklere sahip olması kayıt yapacak olan kişi için önemli bir avantaj olarak öne çıkmaktadır.

Kulaklık tipi kişilerin tercihine bağlı olarak da değişen bir husus olup, normal kulaklıklarda kulağı kaplayan ve kaplamayan tasarım seçenekleri vardır.  Kulağı kapatan versiyonlar ızgarasız ve ızgaralı olarak ayrılmakta olup, ızgaralı versiyon biraz daha ferah bir kullanım sağlaması ile öne çıkıyor ancak ızgarasız versiyonlar da ses yalıtımı konusunda daha başarılı oluyor.

Cevap bırakın