MacBook Pil Sağlığını Kontrol Etme Yöntemi

Yeni yazımızda MacBook cihazınızın pil sağlığını nasıl kontrol altında tutabileceğinize değiniyoruz. İşte detaylar…

Dizüstü bilgisayarlar uzun yıllar kullanıldıktan sonra batarya tarafında önemli performans kayıpları yaşanabiliyor. Bunlar beraberinde sistemi yoran uygulamalarda bataryanın yetmemesine, bataryanın kendi kendine sürekli dolup boşalmasına ve benzer sorunlara neden olabiliyor.

MacBook cihazlarda pil durumunu öğrenmek için ise uygulanması gereken yöntem basit. İlk olarak Mac cihazınızın şarj döngüsünü kontrol ediniz. Şarj döngüsü pilin tam şarj ve deşarjını ifade etmektedir. Günümüzde MacBook bataryaları 1000 döngüsüyle derecelendirilmekte olup eskiden bu rakam 300 – 500 dolaylarındaydı.

Kontrol edebilmek için sol üst kısımda yer alan Apple logosundan Bu Mac Hakkında düğmesine tıklayınız ve Sistem Raporuna erişim sağlayınız. Güç seçenekleri kısmına tıkladığınızda ise sağda Döngü Sayısı, Devir Sayısı gibi detaylar göreceksiniz. Aynı yerde cihazın batarya durumu da yazar. Örneğin bataryanın en kısa zaman değiştirilmesi gerektiği uyarısını görürsünüz.

Görüldüğü üzere MacBook cihazlarında sistem bilgisi kısmından batarya sağlığını hızlıca kontrol etmek mümkün. Ancak ek uygulamalarla daha kapsamlı bir bilgiye de ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın