Microsoft Word Kısayol Tuşları Rehberi

Microsoft Word uygulamasında kısayol tuşları nasıl kullanılır? Hazırladığımız yeni yazımızda detaylarıyla değiniyoruz.

Microsoft’un en fazla kullanılan ofis yazılımı olan Word, kullanıcıların işlemlerini daha pratik bir şekilde gerçekleştirebilmesi adına pek çok imkan sağlamaktadır. Kısayol tuşları da sunulan bu imkanlardan biridir.

Word üzerinde kısayolları kullanarak uygulamayı çok daha pratik bir şekilde kullanabilmek mümkündür. Bunun için uygulayabileceğiniz bazı basit adımlar vardır.

Klavye kısayolları tuşlarını kontrol etme işlemi, klavyenin sol alt ve sağ alt kısımlarında bulunan ctrl tuşları ile yapılmaktadır. Bu tuşlara basılı tutar ve farklı bir klavye tuşuna basarsınız. Yani Ctrl tuşu pek çok kısayolun başlangıcıdır.

Word kullanıcılarının en fazla kullandığı kısayol tuşları Ctrl + C ve Ctrl + V olup bu tuşlar kopyalama ve yapıştırma işlemlerine yaramaktadır. Ctrl + C ibaresi İngilizcenin Copy kelimesinden türev olup kopyalama anlamına gelmektedir. Ctrl + X ifadesi ise Kesmek anlamına gelmektedir. Kopyalama, kesme işlemleri için bir metnin veyahut ifadenin seçilmesi gerekir. Aksi taktirde herhangi bir boşlukta Ctrl + C veya Ctrl X kısayollarını çalıştıramazsınız. Ancak Ctrl + V kısayolu yapıştırmak anlamına geldiğinden kopyaladığınız veya kestiğiniz metni boşluk bir kısma yapıştırabilmenizi sağlayacaktır.

Word belgesini kullanırken işinize yarayabilecek kısayollardan birisi de Shift + f3 kombinasyonudur. Bir metnin yazım kuralları açısından baş harflerinin büyük veya küçük olmasını ayarlayabildiğiniz bu kombinasyonu kullanabilmek için herhangi bir metni seçip Shift tuşuna basılı tutun ve F3’e dokunun. Üst üste bastığınız zaman kombinasyonların değişeceğini göreceksiniz. Öte yandan yaptığınız hatalı bir işlemi geri alabilmek için Ctrl + Z kısayolunu kullanın. Bu kısayol metindeki şekli bir önceki hale geri getirecektir. Bir kelimeyi örneğin yanlışlıkla sildiyseniz Ctrl + Z kısayolunu kullanarak geri alabilirsiniz.

Ctrl + P ise yazdırma anlamı taşır. Bir çıktı almak istediğiniz zaman Ctrl + P’ye basın. Böylece o sayfayı yazdırma imkanına sahip olacaksınız.

Özel Kısayol Oluşturma

Microsoft Word kullanırken özel kısayol oluşturabilmek için ilk olarak Word programı içerisinden sol üst köşede yer alan Ofis düğmesine tıklayın. Açılan pencerede Yazdır bölümüne tıklayın. Sonrasında açılan pencerenin alt sol kısmında bulunan seçenekler kısmına tıklayın ve Word Seçenekleri adı altında açılan pencerenin sol kısmında bulunan Özelleştir sekmesine tıklayın. Ardından Kategoriler ile Komut sekmelerinden seçim yapın. Sonrasında altında bulunan Yeni Kısayol tuşuna tıklayıp açılan bölümden atamak istediğiniz klavye kısayol tuşunu ayarlayın. Hemen alt kısımdan da Ata komutunu vererek ayarlamayı bitirin. Eğer hazırladığınız kısayollardan vazgeçer ve kaldırmak isterseniz de Tümünü Sıfırla seçeneğine tıklayarak kısayol tuşlarını eski haline getirmeniz mümkün.

Cevap bırakın