Modemdeki DSL Işığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni içeriğimizde modemin DSL ışığının ne anlama geldiğine değiniyor ve konuyla ilgili detaylı bilgiler veriyoruz.

İnternete bağlanmamız için kullandığımız modem araçları hemen hemen her ev ve işyerinde bulunuyor. Modemin üzerinde DSL ışığı bulunuyor ve modem üzerindeki en önemli ışık olarak lanse ediliyor. Çünkü DSL ışığı eğer yanmıyorsa modemin internet algılamadığı anlamına geliyor.

DSL teriminin açılımı Digital Subscriber Line olup sayısal abone hattı anlamına gelmektedir. İnternet sağlayıcısı ana hat üzerinden bakır kablolar yardımıyla eve DSL hattı bağlar ve bu hat üzerinden internet bağlantınızı alırsınız. Bağlantının bant genişliğine göre de internetin türü VDSL veya ADSL olarak değişmektedir. VDSL hattı ADSL’ye göre daha hızlı ve dolayısıyla daha avantajlı olabilmektedir.

DSL kablosu ile modem arasında bir temassızlık meydana geldiği zaman DSL ışığında yanmama sorunu meydana gelebilir. DSL ışığının yanmaması sorunu dışarıdaki intrenet kablonuzda bir sıkıntı olduğu anlamına da gelebilmektedir. Bazen DSL ışığı yanmadığı zaman uzaktan bir müdahale ile de sorun çözülebilmektedir. Dolayısıyla modeminizde DSL ışığı yanmıyorsa ve bu durum bir süredir devam ediyorsa o halde planlı bir çalışma veya bir arıza söz konusu olabileceğini öğrenebilmek için internet sağlayıcınızı aramanızı ve teknik destek hattına bağlanmanızı tavsiye ederiz.

Bazen modemi kapatıp açmak da DSL ışığının yanmaması sorununu çözebilmektedir. Pek çok teknoloji ürünü ile ilgili anlık arızalar yaşandığında aslında cihazı kapatıp açmak en basit ve en etkili çözüm olarak kabul edilir. Bu bağlamda modeminizi kapatıp beş saniye kadar bekleyip tekrar çalıştırmanızı tavsiye ederiz.

DSL ışığı ile alakalı olarak meydana gelen sorunun kaynağı bazen modemin kendisi de olabilmektedir. Modem bozulduysa veya farklı bir sıkıntı söz konusuyla imkanınız varsa farklı bir modem takarak DSL ışığının yanıp yanmadığını kontrol ediniz.

Cevap bırakın