Msi Afterburner Programı Nasıl Kullanılıyor?

Msi Afterburner programının kullanımı ile ilgili pratik bilgileri sizlerle buluşturuyoruz.

Msi Afterburner, oyuncular için özel geliştirilen bir donanım takip ve overclock programıdır. Bu program oyuncular tarafından özellikle oyun esnasında FPS, sıcaklık gibi değerleri görebilmek için kullanılır. Msi Afterburner programını kullanabilmek için ilk olarak  programı indirin. Program tamamen ücretsizdir kısa sürede indirip çalıştırabilirsiniz.

İndirip programı açtıktan sonra karşınıza aşağıdaki ile aynı veya benzer bir görüntü gelecek;

İçeriğimizde yer alan görüntüden görüldüğü üzere grafik kartınızın sıcaklık değeri sağ bölümde gözüküyor ve sol bölümde de hız değerleri bulunuyor. OSD göstergeleri için yazımızda yer alan görüntüde gördüğünüz gibi kendi programınızda orta bölümde bulunan çark simgesine tıklayın. Çark simgesine tıkladığınızda karşınıza uygulamanın ayarları gelecektir.

Açılan bölümden İzleme isimli sekmeye tıklayın. Ardından da açılan bölümde karşınıza pek çok değer gelecektir. GPU sıcaklığı yazısı, grafik kartınızın sıcaklığının oyun sırasında size gösterilip gösterilmeyeceğini ifade eder. Yazının üstüne tıklayıp OSD’de göster tikini işaretleyip kaydettiğinizde, artık oyun sırasında sol üst bölümde grafik kartınızın sıcaklığını net bir şekilde görebileceksiniz.

Aynı şekilde ekran kartı sıcaklığının haricindeki pek çok değeri örneğin  RAM kullanım değerlerinin oyun sırasında gözükmesini istiyorsanız RAM Usage yazısını listeden bulup üzerine tıklayın. Ardından da yine alt tarafta bulunan OSD’de Göster yazısının tikini işaretleyip kaydedin. Böylelikle artık oyununuz sırasında sol üstte hem RAM kullanım değerlerini, hem de GPU sıcaklık değerlerini bulacaksınız. Tıpkı bunun gibi diğer görmek istediğiniz donanım değerlerini listede bularak aynı adımları gerçekleştirip kolaylıkla izlemeleri aktif hale getirebilirsiniz.

Uygulamanın Başka Fonksiyonları Var Mı?

Msi Afterburner programı sayesinde aynı zamanda uygulama sırasında ekran görüntüsü alabilirsiniz. Bunun için yine ortada yer alan çark sekmesine tıklayıp ardından Ekran Görüntüsü Alma yazısına tıklayınız. Yok yazan satıra bir kez tıklayarak atamak istediğiniz klavye tuşuna basıp kaydediniz. Bu, oyun sırasında ekran görüntüsü almanıza yarayacak. Hangi klavye tuşunu kayıt ettiyseniz oyun sırasında ona bir kez bastığınızda bilgisayarınız ekran görüntüsü almış olacak.

Yine ekran görüntüsü gibi video kaydı da yapabilmektesiniz. Bunun için de yine Ayarlar alanımızdan Video Kaydı yazısına tıklayalım. Ardından da yine atamak istediğimiz tuşu yok yazan satıra bir kez tıklayıp atayalım ve kaydedelim. Bu şekilde oyun sırasında video kaydı yapmak istediğinizde atadığınız tuşa bir kez basın. Sol üst bölümde FPS gibi değerlerinizin hemen altında bir yuvarlak daire dönmeye başlayacaktır. Bu daire size kaydın başladığını ifade ediyor. Kaydı ne zaman sonlandırmak isterseniz yine aynı tuşa basacaksınız. Aynı tuşa bastığınızda daire işaretinin sona erdiğini göreceksiniz.

Peki Kaydedilen Resimlerim ve Videolarım Nereye Gidiyor?

MSI Afterburner programınız tarafından varsayılan yol olarak belirlenen bölüme gidiyor.

Bu yol ekran görüntüleri için ; C:\Users\Public\Pictures\Screenshots

Video kayıtları için ise;  C:\Users\Public\Videos\Captured

 

Cevap bırakın