MSI MAG Z790 TOMAHAWK WiFi DDR4 İnceleme

Yeni yazımızda MSI MAG Z790 TOMAHAWK WiFi DDR4 isimli anakartı inceliyor, anakart hakkında bilinmesi gereken unsurlara detaylarıyla değiniyoruz.

Kısmen bütçe dostu bir anakart modeli olarak kendisini göstermekte olan MSI MAG Z790 TOMAHAWK WiFi DDR4, 13. Nesille birlikte sunulan Z790 yonga setlerinin bir ürünü olup, TOMAHAWK serisinin kutu tasarımında genelde oturaklı bir tema sunmakta olduğunu ve yine bunu devam ettirdiğini söyleyebiliriz. MSI MAG Z790 TOMAHAWK WiFi DDR4 ürününün ön bölümünde ise köşede geleneksel bir MIS logosu bulunmaktadır ve tam orta bölümünde bir füze simgesi ve bunun yanı sıra anakartın ismine yer verilmiştir.

Renk itibariyle gri tonlara sahip olan ürünün alt kısmında ise hafif ışık şeridi simgesine yer verilmiş. Z790 TOMAHAWK WiFi DDR4 anakartında sade bir tasarım yapısı kullanılmış. Ürünün sağ bölümünde Tomahawk yazısının bulunduğu soğutucu bloğunun hemen alt kısmında yonga setine yer veriliyor. Genel kullanıma artı nitelik katmakta olan pek çok özelliği de bulunan MSI MAG Z790 TOMAHAWK WiFi DDR4 böylece dikkat çekiyor. Anakartta XL ismi verilen tırnaklar kullanılmakta ve bu tırnaklar standart tırnak yapısına nazaran daha fazla dayanıklılık sağlamakta. Bunun yanı sıra daha kolay bir biçimde tak – çıkar yapmanıza imkan sağlanmakta.

MSI MAG Z790 TOMAHAWK WiFi DDR4 anakartının vida deliklerinin etrafında koruyucu boyalara yer verilmekte. Böylece istenmeyen çiziklerin önüne geçilebilmesine imkan tanınmış.

Anakart boyut anlamında 243.84 mm X 304.8 mm boyutlarına sahiptir. Güç tasarımı 90A 16 (CPU Renesas ISL99390 ) + 75A 1 (iGPU Renesas RAA 220075R0) + 1 (AUX MPS MP87670) olarak düzenlenmiştir. Artan güç yeni nesil işlemcilere yönelik gereken ihtiyacı karşılamaktadır. Anakart 2 adet 8 pimli güç konnektörüne sahiptir. Anakartın aşırı gerilim koruması bulunmaktadır. Bu sayede ani elektrik değişikliklerinde kötü sürprizler yaşanarak donanımların zarar görmesi engelleniyor ve böylece kullanıcı ciddi bir maddi külfetten kurtulmuş oluyor.

MSI MAG Z790 TOMAHAWK WiFi DDR4 ürününde SSD yuvalarında bir soğutucu bloğa yer verilmiş olup her yuvaya soğutucu bloklar dahil ediliyor. 4 adet Gen4 M.2 SSD yuvası bulunuyor. MSI MAG Z790 TOMAHAWK WiFi DDR4, CPU bağlantılı PCI Express 5.0 (x16) genişleme yuvası sunmaktadır. Böylece eski nesle nazaran iki kat kadar yükselen arabirimiyle dikkat çekiyor. Bant genişliği 128GB/sn seviyesine çıkabiliyor. Anakartın ekran kartı yuvasında sarkma gibi sorunların yaşanmasının önüne geçilmek için yuvada çelik malzeme ve güçlendirilen lehim bağlantıları kullanılmış.

Anakartın üst bölümünde 1 adet 2A maksimum 24W CPU_Fan1 konnektörüne yer verilirken üst bölümünde sıvı soğutucuya yönelik 1 adet 3A maksimum 36W Pump-Fan1 konnektörü bulunuyor. Bunların yanı sıra 6 adet SYS_FAN 1A ve maksimum 12W kasa fanı konnektörü bulunduğunu da belirtmek gerekiyor. Anakartın Bluetooth 5.3 ve bunun yanı sıra Wi-Fi 6E desteğinin bulunduğunu da ifade edelim.

Kart 13. Nesil Intel serisinin de payı ile arka panel bağlantıları konusunda oldukça zengin seçenekler sunmaktadır. Bu bağlamda kartın ; DisplayPort 1.4 , USB 3.2 Gen2 10Gbps Type-C , 4 adet USB 3.2 Gen1 5Gbps Type-A , 4 adet USB 3.2 Gen2 10Gbps Type-A, , USB 3.2 Gen2X2 20 Gbps Type-C, 2.5G Lan Portu, HDMI 2.1 Portu, Flash BiOS tuşu, Clear CMOS tuşu, HD Audio Connectors, Optical S-PDIF çıkış sunduğunu aktaralım.

Click Bios 5 arayüzü ile Bios hususunda basit bir arayüz sunmakta olan ürün iki ayrı mod ile kullanım sunmakta olup söz konusu modların Gelişmiş Mod ve EZ Modu olduğunu belirtelim.

Kartın sıcaklığı yük altında iken maksimum 53 derece seviyesine kadar çıkıyor. Bu değerin de zaten gayet makul bir seviye olduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç olarak MSI MAG Z790 TOMAHAWK WiFi DDR4 ürünü 13. Nesle yönelik olarak güzel bir fiyat performans anakartı olarak kendisini gösteriyor. Özellikle yüksek parça kalitesi ve yeni nesil güçlü yapısı ile 13. Nesil Intel sistemlerinin ihtiyacını rahatlıkla karşılayacağını söyleyebiliriz.

Cevap bırakın