Oyunlarda Aksiyon Puanı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda video oyunlarında aksiyon puanının ne olduğuna, ne anlama geldiğine dair bilgilere yer veriyoruz.

Daha çok rol yapma oyunlarında ortaya çıkmakta olan aksiyon puanları, oyuncuların bir saldırıyı yapmak, özel yetenekleri kullanmak v.b. eylemleri yerine getirebilmek için kullanmakta olduğu puanlara deniliyor. Aksiyon puanı ile bir karakterin enerjisi veya dayanıklılığı ortaya çıkmakta ve yapılacak olan eylemlerin güçlendirilmesi için faydalanılmaktadır. Aksiyon puan sayısı sınırlı olup hedefi bulup ilerlemek için stratejik olarak kullanmak önem arz etmektedir.

Bazı video oyunlarında aksiyon puanı zaman içerisinde yenilenmektedir. Bazı yapımlarda ise aksiyon puanlarının artabilmesi için belirli eylemleri uygulamak gerekebilir. Yani aksiyon puanı, oyunun yapısına göre değişkenlik gösterebilmekte olan bir unsurdur. Aksiyon puanlarının elde edilebilmesinde bazı oyunlarda bir hedefin tamamlanması veya bir düşmanın mağlup edilmesi gerekmekte olup, öte yandan bazı yapımlarda birbirinden bağımsız özellikleri bulunmakta olan birden fazla aksiyon puanı türü toplamak ve bunu yönetmek olanaklı hale gelebilmektedir.

Her ne kadar yaygın olarak RPG oyunlarında aksiyon puanlarından söz edilebilsede bunun yanı sıra bazı türlerde de görülebilir. Mesela XCOM 2 yapımı strateji oyunlarından biri olarak bunlardan biridir.  Aksiyon puanlarının çok yaygın olduğu oyunlara değinecek olursak da ; Divinity : Original Sin, Wasteland 2, Fallout 3, Gears Tactics, Octopath Traveler oyunlarını örnek gösterebiliriz.

Cevap bırakın