Oyunlarda Gerim Gerim Gerilmenize Neden Olacak Yerler

Yeni yazımızda video oyunlarında adeta gerim gerim gerilmenize sebep olacak oldukça ürkütücü yerlere değiniyoruz. İşte ayrıntılar…

Korku oyunlarının en önemli özelliği oynarken sürekli olarak gerilim içerisinde hissetmenizi sağlamasıdır. Bu tarz oyunları sayısı arttıkça korku unsurları ve korkunç yerlerin sayısı da artıyor. Özellikle bazı oyunlar var ki sahip olduğu mekanlarla oyuncuyu adeta gerim gerim geriyor. Özellikle bazı bölümler oyuncuyu daha çok germekte, bölüm tasarımlarıyla harikalar ortaya koymaktadır. Peki bu hususta en etkileyici mekanlar hangileri? Yeni yazımızda sizler için maddeler halinde sıraladık:

Resident Evil 7 – Baker Malikanesi

Baker’ların malikanesi Resident Evil 7’nin en korkunç kısmıydı. Çevre sesleri, ailenin ruh hastası olması durumu çok iyi işlenmişti. Birinci şahıs bakış açısıyla sunulan oyun bölüm tasarımları konusunda da çok iyi bir iş çıkarmakta idi. Neler olacağını kestiremediğiniz sıra dışı bir oyundur.

Resident Evil Village – House Beneviento

Resident Evil Village oyunundaki en korkunç bölüm House Beneviento olarak kabul edilmektedir. Karşılaşacağınız çeşitli yaratıklar sizi son derece gerecek ve aynı zamanda oyun sizi her an korku içerisinde bırakacaktır. Oyunun bilindik aksiyon içermeyen tek bölümü olan House Beneviento kuşkusuz ki ilerleyen dönemde tıpkı Silent Hill P.T.’de olduğu gibi oyunlara esin kaynağı olmaktadır.

Silent Hill P.T. – Koridorlar

En korkutucu yapımlardan biri olan Silent Hill P.T.’deki koridor mekanları oyuncuları son derece germekte olan kısımlardır. Özellikle bölüm tasarımı konusunda çok başarılı bir oyun haline getiren unsurlardandır. Uçsuz bucaksız koridorlarda her turda bir başka korku olayıyla karşılaşıyorsunuz.

Outlast İbadethane

En korkunç video oyunlarından biri olarak bilinen Outlast içerisinde yer alan Chapel , hikayenin akışıyla ilgili sinematik sebebiyle gerginliğin tırmandığı ufak bir ibadethanedir. Ancak bu ibadethane içerisinde alev alev yanan haç, etrafına tapınan yaratıklarla beraber oldukça ürkütücü bir yerdir.

 The Last of Us – “Pittsburgh Hotel Basement”

Karanlığın ortasında ilerlediğiniz, cesetlerin arasında yüzdüğünüz bu bölüm oyunlardaki en korkunç kısımlar arasındadır. Oldukça gergin bir atmosferi vardır. Özellikle etrafta bulunan yaratıklardan gelen ürkütücü sesler sizi gerim gerim gerecektir.

F.E.A.R. 2: Project Origin – “Wade Elementary School”

Wade Elementary School kısmı F.E.A.R. 2: Project Origin yapımındaki en dikkat çekici bölümlerden biridir. Çok güzel tasarlanan okul çivisi çıkmış olan bölgede sizi adeta diken üzerinde tutacaktır ve Alma’nın sık sık karşınıza çıkması bir an bile sakinleşmenize izin vermeyecektir.

Layers of Fear – Öngörülemez ev

Korku oyunlarına sanatsal bir yönden yaklaşan Layers of Fear oyunu rahatsız edici, iğrenme duygusunu uyandırmakta olan görsel içeriklere sahip değildir. Aynı zamanda şahsına münhasır bir korkutama yöntemi sunar. Çevre tasarımları ile oyuncuyu bir hayli etkileyebilecek olan öngörülemez ev içerisinde adım attığınız her odada başınıza bir şey geleceği hissine kapılabilir, kaybolan kapıları görüp şaşkınlığa uğrayabilirsiniz.

 Silent Hill 2 – Toluca Hapishanesi

Silent Hil 2 oyunundaki Toluca Hapishanesi kısmı sahip olduğu tasarım ve unsurlarıyla oyuncuları germekte ve korkutmakta idi. Oynayan oyuncuları bir hayli etkileyen bölüm korku unsurlarının oldukça yüksek olmasıyla dikkat çekmektedir. Oldukça karanlık bir ortamı olan ve el feneri kullanarak ilerleyebildiğiniz oyunda üzerinde yürüdüğünüz balçık gibi olan zemin dahi oldukça rahatsız ediciydi.

Peki sizin oyunlarda en gerildiğiniz mekanlar hangileri? Hemen aşağıdaki yorum bölümünden yazmayı unutmayın!

Cevap bırakın