Oyunlarda Open World Terimi İle İlgili Yararlı Bilgiler

Oyun dünyasının en popüler terimlerinden Open World’ün ne olduğunu, Oper World oyunlarından bazılarını yeni makalemizde sizler için açıklıyoruz.

Open world İngilizce bir oyun terimi olup  Türkçe karşılığı açık dünya anlamına gelmektedir. Açık dünya oyunları, sahip olduğu niteliklerle diğer pek çok oyundan ayrılmaktadır. Oper world oyunların en temel farklılığı oyuncuyu keşfetmeye itmesi, özgür bırakmasıdır.

Açık dünya oyunlarında size verilen harita içerisinde istediğinizi yapmakta özgürsünüzdür. Haritanın her noktasını görüntüleyebilir, şehirde veya kırsalda geniş bir gezintiye çıkabilirsiniz. Aynı zamanda eğer oyunda mesela deniz var ise genellikle yüzmenize de izin verilir. Yani görevleri yapmak haricinde yapabileceğiniz şeyler vardır.

Günümüzde bu türe en büyük örnek GTA serisi olmakla birlikte daha onun gibi popüler pek çok seri vardır. Mesela Assassin’s Creed, Far Cry, Watch Dogs, Mafia gibi ünlü yapımlar bunlara gösterilebilecek güzel örneklerdir. GTA’da arabayla istediğiniz yere gidebilir, yüzebilir, yürüyüş yapabilirsiniz. Hatta polislerle çatışabilir, köpeğinizle dahi ilgilenebilirsiniz. Pek çok farklı şeyi yapabildiğiniz, görev haricinde tamamen özgür bıraktıdığnıız bir evrendir.

Bu tür oyunlarda genellikle şehir yaşamı çok ön plandadır. Gerçek hayattaki şehirler oyuna monte edilmeye çalışılır veya hayali şehirler üretilerek oyuncuya sunulur. Aynı zamanda yine bu türün güzel özellikleri vardır. Mesela haritanın farklı noktalarında gidilebilecek mağazalar, yan görevler, elde edilebilecek hazineler, puan kazandıran sandıklar gibi…

Bu tür özelliklerinden dolayı açık dünya oyunlarında özel bir  tamamlama yüzdesi vardır. Mesela bir Assassin’s Creed oyununda tüm ana görevleri yapıp hikayeyi bitirdikten sonra bile ana ilerlemeyi %60 olarak görebilirsiniz. Bunun sebebi oyunda yeterince keşif yapmamanız, yan görevlere ilişmemenizdir. %100 bitirmek için bu tarz oyunlarda çok fazla uğraşmanız, zaman geçirmeniz gerekebilir. Özellikle The Witcher 3 oyununu tamamen tamamlama süresinin 200 saat olduğu yapımcısı tarafından açıklanmıştı. Bu rakam kuşkusuz çok yüksekti ve zaten pek çok oyuncu devasa haritayı tamamlayamadı

Cevap bırakın