PlayStation 4 ile Xbox One Arasındaki Rekabette Kim Galip?

Uzun yıllardır PlayStation 4 ile Xbox One arasında büyük bir rekabet söz konusu oldu ancak bu iki konsolun da devri artık yerine yenilerinin gelmeleriyle birlikte sonlanıyor.


İki büyük konsol, 2020’nin son dönemlerinden itibaren artık yerlerine yeni konsolları bırakacak. Sony tarafında PlayStation 5 konsolu çıkış yapacak olup Microsoft ta boş durmayacak ve pek çok projeyle karşımıza çıkacak.


İki büyük konsol Xbox One ve PlayStation 4 arasındaki rekabette hangi konsolun daha ön planda olduğu aslında belliydi. İki konsol arasında PlayStation 4 biraz daha fazla sırıtmakta idi. Bu durum PlayStation 4 konsolunun biraz daha popüler bir hale gelmesini sağladı. Elbette bunda önceki PlayStation konsollarının da çok etkisi oldu. Sony, PlayStation 1’den beri büyük bir popülarite yakaladı ve bunu iyi değerlendirdi. Microsoft ise genel itibariyle Sony’nin biraz gölgesinde kaldı. Ancak Microsoft konsollarını kullananların sayısı da azımsanamayacak kadar fazla.


Hem Xbox One hem de PlayStation 4, 2013 yılı içerisinde Kasım ayında çıkışını gerçekleştirdi. İki oyun da aslında teknolojik açıdan pek farklı değildi. PlayStation 4 tasarım ve kullanışlılık anlamında daha elverişliyken pek çok kullanıcı da aksine Xbox One’ın daha iyi bir kontrolcüye sahip olup daha kullanışlı olduğunu ileri sürdü.


İki konsol aslında gerek kullanışlılık gerek donanımsal nitelikleri bakımından hemen hemen aynı ancak PlayStation özel oyunlar bakımından çok daha avantajlı ve bu gerçekten de genel geçer bir kavram. Xbox ise Forza, Halo gibi yapımların ötesine geçememekte. PlayStation tarafında ise daha çeşitli ve daha kaliteli özel oyunlar bulunuyor. Microsoft, yeni konsolarında daha fazla oyun çeşitliliği sunacağı yönünde söz verdi. Bakalım ilerleyen süreçte neler yaşanacak?


Cevap bırakın