PvP Nedir?

PvP’nin açılımı Player Versus Player olup oyun dünyasında çok fazla kullanılan bir terimdir. Esasen bir oyun türünü ifade eder.

Player versus player kelimesinin Türkçe karşılığı oyuncuya karşı oyuncudur. Yani oynarken yapay zekaya karşı değil, sizin gibi oyunculara karşı oynarsınız. PvP’nin temel mantığı bir oyuncunun başka bir oyuncu ile dövüşmesi ve birinin galip gelmesidir.

PvP türüne sahip oyunlar arasında Türkiye’de en fazla bilinen üç oyun Silkroad Online, Knight Online ve Metin 2’dir. Bu oyunlar PvP türüne güzel bir örnektir. Oyuncular birbirlerine karşı dövüşürler ve daha iyi olduklarını ispatlamaya çalışırlar. Bu yüzden PvP oyunlar online oynanan oyunlardır. Özellikme MMO türünde bu tarz yapımları çok fazla görürüz.

Pek çok psikolog PvP türü bulunan oyunların çocukların psikolojilerinde kalıcı hasara neden olduğunu ileri sürmektedir. Bu tarz oyunları oynayan oyuncuların çoğu asosyaldir. Çünkü PvP türü mevcut olan yapımlarda başarılı olabilmek için çok fazla zaman ve hatta para harcamanız gerekebilir.  Hitroical game tarzındaki yapımlarda ise PvP’ye pek rastlanmaz. Daha çok hikaye oynanır ve bu yapay zekaya karşı gerçekleştirilir. Oyun oynarken de aslında sağlıklı olanı da budur. PvP oyunlar bir süre sonra sinir hastalıklarına dahi neden olabilmektedir. Bunun altında yatan temel sebep ise hırstır. Eğer lisanslı bir oyuncu değilseniz yani bu işten para kazanmıyorsanız bu tarz yapımlara kendinizi çok kaptırmanızı önermiyoruz.

Cevap bırakın