Ratchet & Clank: Rift Apart PC İncelemesi

Yazımızda Ratchet & Clank: Rift Apart PC sürümünü masaya yatırıyor, oyuna dair bilinmesi gerekenlere ayrıntılı bir biçimde değiniyoruz.

Günümüzün popüler klasik aksiyon ve platform oyun serilerinden olan Ratchet & Clank ilk kez PC platformuna gelmiş olup, bunu da Ratchet & Clank: Rift Apart olarak gerçekleştirmiştir.

Oyunda türünüzün geri kalanını bulabilmek için Clank ile birlikte maceraya çıkıyorsunuz. Kötü karakter Dr. Nefarious’un sürpriz saldırısı ile cihazın kırılması nedeniyle boyutlar arası bir felaket meydana gelmekte ve hikaye de burada başlamaktadır. Serinin eski oyunlarından tanımakta olduğumuz isimlerin yanında yeni karakterler ile de tanışmaktayız ve oyunun en dikkat çekici yeni üyelerinin ise başka bir boyutta bulunan Lombax Rivet ve münzevi minik robot Kit olduğunu söyleyebiliriz. Oyun içerisinde Rivet ikinci oynanabilir karakter olsada ana özellikler ve silahları Ratchet ile bire bir aynı niteliktedir.

Ratchet & Clank: Rift Apart bilgisayar versiyonu 39 GB alan kaplamaktadır. Sistem gereksinimleri açısından ise oyun yapımcısı ise en az 75 GB boş alan gerektiğini belirtmektedir. Yani oyunun kapladığı alandan daha fazlasına ihtiyaç duyduğunu bu yüzden de yetersiz depolama alanı uyarısı almamak adına oyunu yüklemeden önce sisteminizde 75 GB boş alan olduğunu kontrol etmelisiniz. Bunun yanı sıra oyun için minimum i3-8100 – Ryzen 3 3100 işlemci, 8GB RAM ve GTX 960 – RX 470 ekran kartı gerekmektedir.

Oyuncuya yardımcı olabilmek için etkileşime girebileceği unsurların yanında gerekli tuşları göstermekte olan göstergeler bazen takılı kalmakta ve bu yüzden gezegenin öbür ucuna gitseniz bile ekranda kalmaktalar. Bunun yanı sıra boyut değişip çok uzağa gittiğiniz gezegenden havada asılı E tuşu ile bölümü bitirebiliyorsunuz. Yani oyunda bazı grafik problemlerinin bulunmakta olduğunu belirtmek gerekiyor. Ancak bunun dışında oyunun genel itibariyle başarılı bir optimizasyona sahip olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü oyun iyi bir port ile PC platformunun hakkını vermeyi başarıyor. Bunun yanı sıra oyunu 48 : 9 gibi ultra geniş açılarda da çalıştırabiliyorsunuz. Oyunun aynı zamanda Steam Deck desteği bulunmakta olup, böylece iyi bir porttan istenen neredeyse her şeyi sağlıyor ve bu noktada oyuncuya oynanabilirlik imkanları sunuyor.

Klavye Mouse desteği konusunda da başarılı olan oyunda özelleştirilebilir tuşlar ile kendinize göre düzenleme yaparak rahatça oynayabilmektesiniz. Eğer elinizde DualSense var ise bilgisayara kablo ile bağlayarak tüm DualSense özelliklerini kullanabilme imkanınız da bulunuyor.

Grafikler anlamında PlayStation 5 sürümünde zaten güzel gözüken oyunun PC sürümünde de yine gayet iyi gözüktüğünü söyleyebiliriz. Bunun dışında oyun içerisinde grafik ayarlarını dilediğiniz gibi irdeleyip ışın izleme teknolojisi seviyesini dahi sisteminize uygun bir biçimde düzenleyebilme şansınız bulunmaktadır. Oyunu düşük grafik ayarlarıyla bile gayet iyi bir şekilde oynayabiliyorsunuz. Yani düşük ayarlarda da kötü gözükmediğini söyleyebiliriz.  

Ratchet & Clank: Rift Apart Türkçe dil desteğine sahip ve eğlenceli oynanış dinamikleri sunmayı da başaran bir oyun. PC tarafında, konsol kategorisindeki başarılı özelliklerini korumayı başaran ve bunların üzerine yeni tuğlalar ekleyebilen bir oyun olan Ratchet & Clank: Rift Apart yapımını çevrede yer alan etkinliklerin tamamını gerçekleştirerek bitirmeye çalıştığınız zaman yaklaşık 20 saatlik bir içerik deneyimi sağlıyor. Öte yandan ana hikayenin ise ortalama olarak 13 saatlik bir zaman diliminde sona ermekte olduğunu söyleyebiliriz. Oyun içerisinde ek içeriklerin ise eski oyuna nazaran daha zayıf olduğunu belirtmek gerekiyor. Hikayesi ile özel olsada içerisindeki unsurların bu seriyi daha önce oynamış kişilere göre hazırlandığını da belirtelim.

İNCELEME PUANIMIZ: 8.5 / 10

Cevap bırakın