Razer DeathAdder V3 Pro İnceleme

Yazımızda Razer markasının DeathAdder V3 Pro isimli ürününü mercek altına alıyor, ürünle ilgili olarak incelememize ilişkin detayları sizlerle paylaşıyoruz.

Oyuncu faresi kategorisinde en popüler markalardan birinin Razer olduğu su götürmez bir gerçek ve şirket zaman zaman yeni ürünleri ile nabız yoklamaya devam ediyor. Razer DeathAdder V3 Pro ürününün de bu bağlamda sunulan iddialı bir model olduğunu söyleyebiliriz.

Hafifliği ile dikkat çekiyor

Tasarım tarafında önemli yenilikler ile gelen Razer DeathAdder V3 Pro, son derece hafif bir yapıya sahip olmasıyla dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra e-spor oyuncularına yönelik olarak ek bazı avantajlar sağlamakta olan Mouse ürünü daha rahat bir hareket imkanı sunmaktadır. Bu bağlamda serinin önceki modeline nazaran daha hafif bir yapıda olan ürün sadece 63 Gram ağırlığındadır.

Ürünün boyut olarak orta düzeyde olduğunu söyleyebiliriz ve ergonomik bir yapı kullanılmış. Yükseltilen kemer bölümü ile avuç içine daha fazla destek sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra tekrar konumlandırılan düğmeler ve kaydırma tekerleri ile yüksek işlevsellik ve bunun yanı sıra daha iyi kavrayabilmek için yüzük parmağı çıkıntısı gibi bazı tasarımsal düzenlemeler karşımıza çıkmaktadır.

Ergonomi

Kasa malzeme yapısı olarak hafif pürüzlü plastik bir yapısı bulunan ürün, yüzey olarak başarılı bir his sağlıyor. Süngerimsi bir hissi bulunmuyor. Mouse üzerinde herhangi bir ışıklandırma bulunmamaktadır ve bunun daha hafif bir yapıya erişilebilmesi için yapıldığını düşünüyoruz Ürünün yalnızca tekerlek bölümünün önünde bir durum ışığının yer aldığını belirtelim. Ürünün merkezinde sensör yer almakta ve onun yanında da DPI tuşu bulunmakta. DPI tuşu aynı zamanda Mouse için güç tuşu olarak ayarlanmakta. Bu bağlamda çift işlevi bulunduğunu söyleyebiliriz. Bunun da yine ekstra ağırlık olmaması açısından düşünüldüğünü ve ürünün hafifliğine baktığımız zaman ise hedefe ulaşılmış olduğunu görüyoruz.

Kutu içeriği

Ürünün kutusunun içinden USB Tip A ve Tip C kabloları çıkmakta olup, şarj kablosu olarak da kullanabileceğiniz kabloların gayet kaliteli bir yapıya sahip olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Kullanılan speedflex kablolar ile aşınmaya karış dayanıklılık sağlanmakta olup bunun yanı sıra daha hafif yapıda olmaları dikkat çekiyor.

V3 Pro Mouse ürününde Razer Focus Pro 30K optik sensör yer almakta olup, Qixart ile yapılan çalışmalar ile elde edildiğini söyleyebiliriz. Sensör şu an piyasanın en iyi optik sensörlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Hızlı ve hassas bir yapısı vardır. Bu bağlamda sensörün 30.000 DPI değeri bulunmakta olup, piyasada yer alan pek çok modelden çok daha iyidir. Bunun yanı sıra 750 IPS, 70G hızlanma gibi iddialı özellikleri de bulunmaktadır.

Pil performansı

Pil açısından iddialı bir şarj süresi sunan ürün, 90 saate varan pil ömrü sunmaktadır. Bu süre nasıl kullanım yapıldığına bağlı olmak üzere değişkenlik gösterebiliyor. USB Tip C üzerinden şarj edilebilen ürün, kısa bir süre zarfı içerisinde şarj olabiliyor.

Senkronizasyon

Mouse, hareket eşleştirme özelliğine sahip olup böylece fareden gelen sinyallerin daha iyi bir şekilde senkronize edilmesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda akıllı takip sistemi bulunmakta olup, böylece farklı yüzeylerde de tutarlı bir kalkış mesafesi sunmakta ve oyuncuların kontrolünü artırmalarına imkan verilmektedir. Bunun dışında asimetrik kesme fonksiyonu oyun tarzına göre ayarlanmakta olan iniş ve kalkış mesafelerini ayrı ayrı ayarlamak maksadıyla kullanılmakta olan özellikler arasındadır. Söz konusu özellik yalnızca zeminden ayrılırken değil, mouse yere indirildikten sonra da devreye girmektedir. Razer Gen-3 anahtarlarının kullanıldığı Mouse, bu bağlamda 0.2 ms yanıt süresi kapsamındadır. Bunun yanı sıra Gen -3 mimarisine geçilmesi sayesinde dayanıklılık konusunda da iyi çözümler sunmaktadır.

Yazılım

Yazılım desteği açısından Synapse kullanan Mouse, bu bağlamda kolay bir arayüze sahip olan Synapse ile yönetiliyor. Yazılımı kurduğunuzda cihazınız gözüküyor ve pil durumun da yine uygulamadan takip edebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra yazılım aracılığıyla buton ayarlamalarında ve hassaslık ayarlarında bulunabiliyorsunuz.

Sonuç

Cihazın hafif ve e-sporcular için avantajlı olması, ergonomik yapısı, bunun aynı sıra kutudan ekstra tutma bantlarının da çıkması önemli artılarıdır. Fiyat olarak bir tık pahalı bir model. Sade bir yapısı bulunuyor ve ışıklandırmaya sahip değil. Bu bağlamda daha abartılı tasarımlar tercih eden kullanıcıları etkilemeyebilir. Sensör konusunda oldukça başarılı bir ürün ancak DPI tuşu ve güç düğmesinin daha hafif olması için aynı buton yapılması bizce bir handikaptır.

Cevap bırakın