Robotlar İnsanları İş Hayatı Hususunda Tedirgin Etmeye Başladı

Robot teknolojisi günümüzde oldukça güçlü bir hale gelmeye başladı. Bunu sürücüsüz araçlardan daha pek çok teknolojiye kadar iyice hissediyoruz. Peki bu durum insanlık için bir tehlike yaşatabilir mi?

Aslında Tehlike Çoktan Başladı

Robotlar insanları yönetir mi bilmiyoruz ama yapılan araştırmalar sonucunda insanların işlerini ellerinden almaya başladıkları ortaya çıkarıldı. Robot teknolojisi geliştikçe robotların yapay zekası daha güçlü bir hale geliyor ve haliyle insanların yapabildiği işleri çok daha hatasız ve hızlı bir şekilde yapabiliyorlar. Haliyle bu durum iş adamlarının robot gücünü kullanması ile sonuçlanıyor çünkü robotları kullanmak insanlar ile kıyaslandığında daha maliyetsiz.

Tabii konu sadece bundan ibaret değil. Bu yukarıda anlatılanları bilmek için illa araştırmaların yapılması gerekmiyor çünkü sonuç zaten ortada ancak araştırmalar çok daha vahim sonuçları ortaya koyuyor; Araştırmalar sonucunda çıkan neticelere göre bundan bir yirmi yıl kadar sonrasında insanların neredeyse yarısı işsiz kalabilir.

Örneğin sürücüsüz araçlar nedeniyle taksi şoförleri yakın zamanda işsiz kalabilir. Bir başka örnek olarak da kargo şirketlerindeki sürücülerin işsiz kalacağı gösterilebilir. Çünkü artık Amazon gibi dev alışveriş siteleri kargoları Drone cihazları ile teslim etmeye başladılar. Tabii şimdilik Drone cihazlarının sürücülerin işlerini ellerinden alması gibi bir durum yok ancak Drone teknolojisi gelişip yaygınlaştıkça bu da gerçekleşecek gibi gözüküyor.

Öte yandan bazı ülkelerde sanal polisler bile kullanılmaya başlandı. Robot polisler, güvenliği  sağlamak amacıyla bazı ülkeler tarafından resmen kullanılıyor. Bu durum akıllara ileride polislerin işlerini robotlara kaybedebileceğini de gösteriyor. Hatta ve hatta sanal avukatlık sistemleri bile geliştirilmeye başlandı. Yapay zeka avukatlık yapabilir hale geldi. Günümüzün güncel kanunları yapay zekaya yüklenerek olası durumlar karşısında yapay zekanın kanunlar ile etkileşim kurup netice çıkarması ve önerilerde bulunması son derece ilginç bir hadise olarak kabul ediliyor. Bu teknoloji üzerinde çalışmalar sürüyor ve bu durum önümüzdeki süreçte avukatların işlerinin bile bozulabileceği anlamına geliyor.

Daha bunun gibi pek çok örnek var. Yani dememiz o ki robotların giderek daha gelişmiş olmaları, yapay zekanın çok güçlenmesi iş adamlarının işine gelecek ancak işsiz insan sayısını çok arttıracak. Bunun minik bir örneğini zaten daha önce fabrikalarda görmüştük. Ancak artık olay hizmet sektörüne de taşındığı için durum çok daha ciddi.

Cevap bırakın