Şehir Kurma Temalı En İyi Oyunlar

Bu içeriğimizde şehir kurma temasına sahip olan en iddialı video oyunlarına değinmekteyiz. İşte o oyunlar…

Şehir kurma temalı video oyunları her ne kadar günümüzde çok popüler gibi gözükmesede aslında bu tarz oyunları seven belli bir kitle vardır ve bu kitle özellikle bazı şehir kurma oyunlarının hayranıdır.

Sandbox bir yapısı olan şehir kurma oyunları ile hayalinizdeki bir şehrin yöneticisi olabilirsiniz. Peki bu tarz oyunların en iddialılarının isimleri nelerdir?

Şehir Kurma Temalı En İyi Oyunlar

SimCity 4

Nostalji tutkunları için sunulan bu oyun gerçekçi atmosferi, detaylı yönetim imkanı ve oyuncuya sağladığı özgürlükler ile öne çıkmaktadır. Old School olarak nitelendirilebilecek bir oyun olup, şehir kurma kategorisinde en popüler yapımlardan biri olduğu su götürmez bir gerçektir.

Tropico 6

Tropico serisinin en iyi oyunu olarak bilinen Tropico 6 içerisinde birden fazla adayı yönetebilme gibi özellikleriniz bulunabiliyor. Simülasyon hususunda bir hayli başarılı olan video oyununda ada yerlilerinin ekonomik taleplerini gözeterek mutluluklarını sağlamaya çalışıyor ve dış ülkeler ile diplomatik ilişkilerinizi geliştirebilmek maksadıyla çaba sarfediyorsunuz.

Anno 1800

Sanayi Devrimi döneminde geçmekte olan video oyununda 19. Yüzyıl mimarisini etkin olarak alıyorsunuz ve dönemin politikası hakkında da bilgi sahibi oluyorsunuz. Özellikle modern şehirler kurarak gökdelenler inşa etmekten sıkıldıysanız Anno 1800 video oyununun tarihsel olması açısından size göre olduğunu söyleyebiliriz.

Frostpunk

Hem hayatta kalma temasına hem de şehir kurma temasına sahip olan bu oyun steam punk bir dünyada geçmektedir. Büyük don başlamadan önce yarısı inşa edilen bir şehrin yeniden inşasını konu edinmekte olan oyunda hayatta kalmak ve inşa etmek zorundasınız. Özellikle farklı tarza sahip şehir kurma oyunlarını tercih edenler için denenebilecek bir yapım olduğunu söyleyebiliriz.

Surviving Mars

 Mars’ta koloni kurabildiğiniz oyun en iyi şehir kurma oyunlarından biridir. Koloninizi Kızıl Gezegen’in acımasız tabiatında hayatta tutmaya çalıştığınız oyunda bir yandan hayatta kalmaya bir yandan Mars’ın gizemlerini çözmeye çalışmaktasınız. Paradox tarafından geliştirilen yapım bu bağlamda denenmesi gereken oyunlardan biri olarak öne çıkmaktadır.

Cities: Skylines

Özellikle sunduğu özgürlük imkanı lie dikkat çeken bir oyun olan Cities : Skylines içerisinde kullanılan mekanikler her ne kadar kolay gibi gözüksede zaman içerisinde gayet eğlenceli bir deneyimin söz konusu olduğuna şahit oluyorsunuz.

Townscaper

Basit bir arayüzü bulunmakta olan Townscaper video oyununda birbirinden farklı binalar, renk seçenekleri yer alıyor ve oyunun sade bir yapısı bulunuyor. Bu sayede hayalinizdeki şehri kurmanız mümkün oluyor.

Aven Colony

Dünya’dan binlerce ışık yılı kadar uzakta olan bir gezegende geçmekte olan oyunda bir koloni kurarak vatandaşlarınızın hayatını devam ettirmeye çalışıyorsunuz. Oynanış derinliği katmakta olan çeşitli özellikleri bulunan haritalara yer verilen oyun yüksek grafik kalitesiyle de öne çıkıyor.

Cevap bırakın