Sosyal Medya Hesaplarınızı Daha Güvenli Hale Getirmek İçin Uygulamanız Gerekenler

Bu içeriğimizde sosyal medya hesaplarını daha güvenli bir hale getirebilmek için dikkat etmeniz gerekenlere değiniyoruz. İşte detaylar…

Günümüzde hemen hemen herkesin sosyal medya platformlarının en az birinde hesabı bulunuyor. Sosyal medya hesapları kişinin doğrudan kendisiyle alakalı olduğundan kişisel verilerin çalınması için daha müsait. Örneğin hacklenen hesabınızın farklı bir kişi tarafından sizin adınıza kullanılması tehlikesiyle karşılaşabilirsiniz. Bu durumda sosyal medya hesaplarınızın güvenliğini artırmanız, olası bir siber saldırıya karşı hazırlıklı olmanız gerekiyor.

Kullanmadığınız hesapları kapatarak başlayın

Sosyal medyayı daha güvenli bir şekilde kullanabilmek için ilk olarak kullanılmayan hesaplarınızı kapatarak işe başlamalısınız. Kullanılmayan hesabınızda size ait bilgiler ve hatta fotoğrafınız bulunuyor olabilir. Bunlar olmasa bile hesabın şifresi ile şu an kullanmış olduğunuz hesapların şifresi aynı olabilir. Bu gibi durumlara karşı kullanılmayan hesaplarınızı tamamen kapatmanızda yarar vardır.

Hesap Etkinliği Kontrolü

Eğer sizin giriş yapmadığınız bir saatte başka bir kişi sizin hesabınıza girmişse bununla ilgili mail gelebiliyor. Bu hizmeti günümüzde pek çok sosyal medya platformu sunuyor. Size gelen mailde, hangi cihazdan, hangi saatlerde sosyal medyaya giriş yapıldığı yazıyor. Eğer eylemi gerçekleştiren siz değilseniz hemen harekete geçmeniz, şifrenizi değiştirmeniz, iki faktörlü doğrulamayı kurmanız ve daha önce oturum açmış olan tüm cihazlardan otomatik olarak çıkış yapmanız gerekiyor.

Şifre Sıfırlama Bilgileri

Sosyal medya hesabınızın şifresini unuttuğunuz zaman şifre sıfırlama bilgilerini girmeye ihtiyacınız olabilir. Bu hususta çeşitli şifre sıfırlama bilgilerini kullanabiliyorsunuz. Sosyal medya platformları bu gibi durumlar için genelde çeşitli güvenlik soruları sunuyor. Örneğin ilk öğretmeninizin adı gibi güvenlik soruları hazırlayıp cevap veriyorsunuz. Bu soruları hazırlayın ve yanıtlarken sadece sizin bilebileceğiniz şeyler olmasına özen gösterin.

İki Faktörlü Doğrulama

Sosyal medya hesaplarında muhakkak bulunması gereken fonksiyonlardandır. İki faktörlü doğrulama, hem mail hem de SMS doğrulaması olabilir. Bazı platformlarda giriş yaptıktan sonra telefonunuza bir kod gelir, bazılarında aynı kod maile gelir ve bazı platformlar sizin bu ikisi arasından hangisini seçeceğiniz konusunda da özgürlük tanır. Bizim size önerimiz telefon üzerinden iki faktörlü doğrulama özelliğini etkin hale getirmenizdir. Yani doğrulama konusunda SMS alın ve kodu girerek o şekilde hesabınıza giriş yapın.

Üçüncü Taraf Uygulamaları Kaldırın

Sosyal medya hesabınıza erişim izni vermiş olduğunuz diğer uygulamalar hesabınızı riske atabilir. Bunun için güvenmediğiniz üçüncü taraf bağlantıları ve uygulamaları silmenizi öneririz. Özellikle Facebook üzerinde pek çok ufak çaplı uygulamaya tam yetki vermiş olabilirsiniz. Bu bir mini oyun bile olabilir. Bu durum risk atında olduğunuz anlamına gelir. Üçüncü taraf uygulamalarından güvenmediklerinizi mutlaka tüm sosyal medya hesaplarınızdan temizleyin.

Şifreyi Sıklıkla Değiştirin

Sahip olduğunuz hesabın şifresini sıklıkla değiştirmenizi tavsiye ediyoruz. Bu her ne kadar şifrenizi aklınızda tutmak konusunda bir zorluk oluşturacak olsada, şifrenizi dijital olmayan bir yerde örneğin fiziki bir defter ile sakladığınız zaman herhangi bir sorun yaşamazsınız. Sosyal medya hesaplarınızın şifrelerini üç ayda bir değiştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Cevap bırakın