Spore İnceleme

Spore oyunu ile ilgili inceleme yazımızla sizlerle beraberiz.

Giriş

Oyunun başlangıç kısmı iki boyutlu ancak daha sonradan üç boyutlu olarak oynanmaya başlaması oyunun sizi henüz başlangıç aşamasında etkilemesine yol açıyor. Önce tek hücreli garip canlılar ile su altında hayatta kalmaya ve gelişmeye çalışıyorsunuz ve yaklaşık yarım saatlik bir deneyimden sonra yeterli DNA puanına ulaştığınızda geliştirmeler alıp kendinizi geliştirip en sonunda da evrimleşebiliyorsunuz. Evrimleştikten sonra karaya çıkıyorsunuz ve karada oyunu oynamaya üç boyutlu olarak devam ediyorsunuz.

Hikaye

Spore, bir video oyunu olmasına karşın pek çok oyundan farklı bir konuyu ele almış. Bu oyunda sevimli canlıların evrimleşme hikayelerine tanıklık ediyorsunuz. Yönettiğiniz ırkları hayatta tutmaya ve geliştirmeye çalışmaktasınız. Bir canlının su altından başlayıp galaksi çağındaki yaşantısına kadar evrimleşmelerine, hayatta kalma hikayelerine tanık oluyorsunuz. Bu da son derece enteresan ve keyifli, özgün bir yapımı bizlerle buluşturuyor. Kendiniz yeni bir tür yaratıp onu güçlendiriyorsunuz.

Grafik ve Ses Kalitesi

Spore grafiksel açıdan çok gerçekçi olmaya çabalayan bir yapım değil. Ses kalitesi konusunda da bazı eksiklikleri olmasına karşın genel olarak farklı canlıların farklı sesleri çıkarabilmesi ve özellikle şarkılar söylemeleri gayet başarılı. Oyun size genel itibariyle sevimli grafikler sunuyor. Özellikle bazı animasyonlar çok güzel olmuş. Buna örnek verecek olursak; Yönettiğimiz canlının dans etmesi, şarkı söylemesi ve bu şekilde diğer kabileleri etkileyebilmesi ve onları dost edinebilmesi son derece güzel gözüküyor. Genel itibariyle kendisine has, sahip olduğu niteliklere oldukça yakışan bir grafik ve ses teması bulunuyor ve bu da bir oyun için son derece önemli bir unsur.

Oynanış

Oynanışının biraz karışık olduğunu itiraf etmek gerekiyor. Aslında oyun çok zor bir oyun değil yani biraz kafa yorularak yapılabilir ancak oyunun Türkçe dil desteğinin olmaması ve herhangi bir ekibimiz tarafından Türkçe yama çalışmasının yapılmaması oyunu belli bir süreden sonra oldukça sıkıntılı bir hale getiriyor. Özellikle galaksi çağını oynarken  sürekli size iletiler geliyor  ve bu iletilere vereceğiniz cevaplar oyunun kaderini belirliyor ancak oyun İngilizce ve siz sürekli oyundan çıkıp cümleleri Google Translate ile çevirmeye çalışmak zorunda kaldığınızdan açıkçası yavan tat vermeye başlıyor. Öte yandan galaksi çağında çok fazla gezegen bulunması verilen bazı görevlerde hangi gezegene gideceğinizi anlamamanıza da neden oluyor çünkü Türkçe dil desteği bulunmadığı için kimi zaman görevleri tamamlayamıyorsunuz ve haliyle oyun tıkanıp kalıyor.

Oyunda bazı ufak tefek buglar bulunuyor ancak bu Spore gibi matrak bir oyun için sıkıntı değil. Oyunun yapay zekası ise beklenenden iyi. Spore’da bazı ırklar dost canlısı iken bazıları kayıtsız ve bazıları da oldukça sinirli ırklar. Haliyle saldırgan ırkların yanına yaklaştığınızda sizi öldürmek istiyorlar. Dost canlısı ırkların yanına yaklaştığınızda ise bir tepki vermiyorlar. Oyundaki canlılara isterseniz saldırabiliyor, isterseniz de onlarla arkadaş olup dostane ilişkiler kurabiliyorsunuz. Oyunda toplam 5 evre var; Su altında geçirdiğimiz evre, karaya çıktığımız ve yuvalarımızın olduğu evre, kabile çağı, şehir çağı, galaksi çağı… Her çağda oyunun farklı bir yüzünü görüyorsunuz ve bu da oyundan sıkılmamanızı sağlıyor.

GENEL DEĞERLENDİRME

VERDİĞİMİZ PUAN : 9.4 / 10

Özellikle farklı bir oyun oynamak isteyenlerin Spore yapımını muhakkak denemeleri gerektiğini düşünüyoruz. Çok özgün ve çok keyifli bir oyun.

Cevap bırakın