Steam’de Yedek Alma İşlemi Detaylı Anlatım

Sevilen oyun mağazalarından Steam’de oyun yedeği almanın nasıl yapıldığını anlatıyoruz. İçeriğimizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Video oyunları eskisine nazaran çok daha yüksek dosya boyutlarına sahip. Bu durum oyunları depolama aygıtlarında tutmayı bir hayli zorlaştırmakta. Steam, bu gibi durumlar için bir kolaylık sunmakta.

Steam üzerinde yüklü olan uygulamaları normal bir şekilde silebilmektesiniz ancak sildikten sonra yalnızca Belgelerdeki oyun kayıt yedekleriniz kalmakta. Hatta bazı durumlarda bu kayıtlar dahi silinmekte. Bir oyunun dosya boyutu çok yüksek olduğu zaman onu silmek ve daha sonra yeniden yüklemekse epey zor.

Steam, kullanıcılara özellikle format atacakları zaman oldukça işlerine yarayacak bir işlev sunmakta. Söz konusu işlev kullanıcının oyun dosyalarını kolayca yedeklemesini sağlamakta. Böylece bilgisayara format atsanız dahi oyun dosyalarınızı en baştan indirmek zorunda kalmıyorsunuz. Peki bunu nasıl yapacağız ? Makalemizde adım adım anlattık.

İlk olarak yedekleme yapmak istediğiniz oyunun üzerine Steam uygulamasında yer alan kütüphaneniz içerisindeyken gelin ve sağ tıklayın. Özellikler kısmını açın. Ayarları açıp Local Files yerel dosyalar sekmesine tıklayın.

Karşınıza bilgisayarınızda kayıtlı olan Steam dosyaları çıkacaktır. Örneğin The Witcher oyununu yedekliyorsanız The Witcher’ın diskte kapladığı yeri görüyorsunuz ve Backup Game Files butonuna tıklayarak yedekleme işlemini başlatmış oluyorsunuz. Daha sonra Backup and Restora Games’e girip çıkan uyarıyı cevaplandırın. Uyarıda Steam kütüphanenizde bulunan tüm oyunları yedekleyip yedeklemeyeceğinizi seçiyorsunuz. Daha sonra çıkan erkandan yedeklemeyi yapacağınız klasörü seçiyorsunuz.

Yedeklemeyi yapacağınız depo klasörün formatlama yapacağınız disk içerisinde olmadığından emin olmalısınız. Yanlış seçim yaparsanız yedeklemeyi boşuna yapmış olursunuz çünkü format atınca tekrar silinir veya en iyi ihtimalle dosyaları tekrar taşımak durumunda kalırsınız.

Hedef klasörü seçtikten sonra artık iş saklamak istediğiniz format türünü seçmeye kalıyor. Mesela 4.7 GB veya 640 MB’lık bölümler yapabilirsiniz. Bu adımı da tamamladıktan sonra yedekleme işlemi başlatılacaktır. İşlem bitene kadar bilgisayarınızı kapatmayın veya uyku moduna almayın. Yedekleme işlemi sistem, internet hızı ve elbette dosya boyutuna göre değişmektedir.

Yedeklenen dosyaları nasıl geri getiririm?

Bunun için Backup and Restore Games kısmını açın Restore a previous backup seçeneğini seçin. Yedek dosyalarını görüntüleyip geri yükleme işlemini başlatın. İşlem tamamlanana kadar cihazınıza müdahale etmeyin.

Cevap bırakın