Telefonlardaki Diyafram Açıklığı Teknolojisi Hakkında Bilgiler

Yeni yazımızda akıllı telefonun kamera özelliklerinden biri olan diyafram açıklığı teknolojisi ile ilgili bilmeniz gereken bazı unsurlara değineceğiz. İşte diyafram açıklığı hakkında detaylar…


Telefonlar günümüzde sahip oldukları üstün teknolojik özelliklerle kullanıcılar için kaliteli fotoğraf ve video çekme imkanı sunmakta olup telefon kamera teknolojileri her yıl daha fazla gelişiyor. Bir telefonun kamera özellikleri bakımından en önemli fonksiyonlarından birisi de diyafram açıklığı değerleri olup pek çok kez diyafram açıklığı terimini duymuşsunuzdur. Peki diyafram açıklığı ne anlama geliyor?

Diyafram açıklığı, pozlama üçgeninin üç ayağından birisini oluşturmakta olup merceğin önündeki deliğin ne kadar geniş olduğunu, ne kadar ışığa izin verdiğini ifade etmektedir. Deklanşör hızı ışığın sensörü ne kadar süreyle çarptığına izin verdiğini ölçüp ISO ise sensörün ışığa karşı ne kadar hassas durumda olduğunu ifade etmektedir. Diyafram f/1.6 , f/11 gibi f-stop yolu ile ölçülmekte olup diyafram doğrusal bir ölçeğe sahip değildir. Bu bağlamda örneğin f/4 değerinden f/2 değerine geçmek kameraya giren ışık miktarını dört katına çıkarmaktadır.


Telefon kamerasının F değeri düşerse görüntüler daha parlak bir hale gelmekte olup yükselirse de daha karanlık bir hal alır. Eski telefonlarla yeni telefonlar arasındaki kamera görüntülerinin oldukça fraklı gözükmesinin nedenlerinden biri de budur. F değeri düştükçe diyafram genişliği artacak ve daha düşük ışıkta daha iyi fotoğraf çekmek mümkün hale gelecektir. Bu bağlamda diyafram açıklığı bir akıllı telefon için son derece önemli olan kıstaslardan biridir.


Cevap bırakın